Vecāku mācības, kā veiksmīgāk audzināt savus bērnus – tieši šādu ideju īsteno Labās gribas uzņēmēja Narvaiša

1 komentārs
Vecāku mācības, kā veiksmīgāk audzināt savus bērnus – tieši šādu ideju īsteno Labās gribas uzņēmēja Narvaiša
Lisa L Wiedmeier / Flickr

Palīdzēt vecākiem iemācīties saprast un atbalstīt savus bērnus. Šī prasme – uzklausīt un veltīt bērnam uzmanību, kad tā ir īpaši nepieciešama -, var likties dabiska un pašsaprotama, bet dažreiz vecākiem dažu iemeslu dēļ tās pietrūkst. Tādēļ Dana Narvaiša lika lietā savas zināšanas un neatlaidību, izveidojot projektu Iepazīsti Bērnu.

Šobrīd Reach for Change Inkubatorā atrodas pieci projekti: Danas Narvaišas projekts Iepazīsti bērnu, Annas Lokometes un Diānas Lapkisas projekts LabākKopā, Lienes Šomases bērnu un jauniešu radošā studija, Aleksandra Morozova jauniešu organizācija Young Folks LV un Ritas Riekstiņas projekts Mājskola.

Dana Narvaiša ir ieguvusi izglītību trīs jomās: tūrismā, pedagoģijā un komunikācijas sfērā. Dana kļuva par pedagogu līderības programmas Iespējamā misija absolventi, kā arī piedalījās trijās starptautiskās izglītības konferencēs. 2015. gadā Danai bija piešķirts apbalvojums no TOYP Latvia kategorijā Ieguldījums bērnos. Cilvēktiesības. Miers pasaulē, 2016. gadā viņa kļuvusi  par vienu TOP 50 skolotājiem Global Teachers Prize ietvaros un tagad ir Varkey Teachers Foundation pasaules vēstnese.

Savā pilsētā Cēsīs Dana nodibinājusi Cēsu Jauno sākumskolu un tagad vada biedrību Cēsu Jaunā skola.

Runājot par projektu, Dana stāsta, – pirmo reizi par šādu iespēju viņa uzzināja 2014. gadā no TV3 kanāla reklāmas par pirmo Labas Gribas uzņēmējs konkursu, kas tika īstenots Latvijā. Kad pienāca laiks otrajam konkursam, zinot par Danas bagāto pieredzi, vēlmi un gatavību strādāt bērnu labā, draugi ieteica Danai pieteikties. Tagad mēs redzam, ka tas bija tā vērts.

”Ir teiciens, ka par vecākiem jau neviens nemāca būt, kas ir liela patiesība. Mans sapnis ir nodrošināt iespēju visiem vecākiem mācīties un būt par labāko atbalstu saviem bērniem,” stāsta Dana. Tādēļ Dana nolēma risināt nevis problēmas sekas, bet to cēloņus, mācot vecākus individuālajai pieejai katram bērnam.

Jau aizpildot pieteikumus, katram pretendentam ir ideja, kuru viņi vēlētos realizēt. Mācot tos, kuri nonāk Inkubatora programmā, Reach for Change iedod uzņēmējiem rīkus – pieredzes un kontaktu formā – kā īstenot projektu.

Ko Danai sniedzis projekts?

Mācību laikā projekta Labas gribas uzņēmējs ietvaros Dana guva pilnīgu priekšstatu par sociāliem uzņēmumiem un to variācijām un dažādiem projekta finansēšanas veidiem, tāpat viņa arī viņa iemācījās precīzi definēt problēmas cēloņus un to sekas, kā pareizi uzstādīt mērķi un uzrakstīt konkrētus uzdevumus. Par vienu no vissvarīgākajiem guvumiem Dana nosauca prasmi regulāri izvērtēt padarīto, lai saprastu projekta attīstības stadiju un plānot to attīstību nākotnē.

Labas gribas uzņēmēja konkursa laikā, kad pretendents iziet visus posmus un iegūst jaunas zināšanas, viņu konkursā iesniegtais projekts attīstās un mēdz arī mainīties. Danas sākotnējā ideja bija organizēt apmācības vecākiem klātienē – kā vairāku dienu kursu, kuram paralēli tiek organizēta nometne bērniem. Nometnes laikā speciālistiem būtu iespēja iepazīt un novērtēt bērnu, lai pēc tam kopā ar vecākiem saprastu labākos atbalsta veidus konkrētajam bērnam.

Taču konkursa dalības gaitā Dana saprata, ka šāds pakalpojums būtu salīdzinoši dārgs un līdz ar to nebūtu pieejams lielākajai Latvijas vecāku daļai. Tā kā konkursa mērķis ir ietekmēt pēc iespējas lielāko bērnu skaitu, Dana nolēma organizēt vecāku skolu virtuālajā vidē, kā tiešsaistes skolas. Šis risinājums padarīja projektu pieejamāku plašākajai mērķauditorijai. Taču Dana piebilst, ka šobrīd vēl notiek sagatavošanās testēšanas posmam, kas nozīmē, ka arī tagad, iespējams, mainīsies arī šī ideja, ja tā nebūs efektīva savā sākotnējajā formā.

Savukārt, runājot par to, kā konkurss palīdz uzņēmējiem, Dana iesaka katram uzņēmējam mēģināt un piedalīties nākamajā konkursā! Par to Dana saka:

”Man ļoti patika, ka visi Reach for Change posmi ir virzīti uz uzņēmuma izaugsmi – neatkarīgi no tā līdz kuram posmam tu nokļūsti, tu esi ieguvējs. Jau pieteikuma anketā tev jāizvērtē ko un kāpēc vēlies darīt, kādi mērķi, mērķauditorija, finansējums utt. Tas ļauj izvērtēt – vai tiešām ideja ir pārdomāta un iespējama, kā arī definēt uzņēmējdarbībā svarīgos elementus. Nemaz nerunājot par klātienes mācībām, kuras tiek organizētas pirms otrā posma tiem, kuri tikuši tālāk! Lai gan tikai četriem ir iespēja startēt inkubatorā, uzskatu, ka tas ir lielisks konkurss, kurā zaudētājs nav neviens!”

Reach for Change ir labdarības fonds, kura galvenais mērķis ir palīdzēt bērniem visā pasaulē. Tā kā pasauli nav iespējams mainīt vienam, Reach for Change pastāvīgi meklē sociālus uzņēmējus, kuriem ir drosme, aizrautība un inovatīvas idejas, kā mainīt bērnu un jauniešu dzīves uz labo pusi.

Drīz Reach for Change kopā ar TV3, 3+ un MTG TV Latvia rīkos jau trešo konkursu Latvijā, kas nozīmē, ka jau trešo gadu pēc kārtas tiks atrasti talantīgie sociālie uzņēmēji, kuri ar saviem jauniem risinājumiem centīsies uzlabot bērnu un jauniešu labklājību.

Piecu nedēļu laikā Reach for Change stāstīs par katru no Pārmaiņu līderiem, viņu panākumiem un tieksmēm.