Vecāki neapmierināti ar testēšanas pakalpojuma sniedzēja pārklājumu reģionos; atbildīgie pieļauj nākotnē mainīt testēšanas pieeju

3 komentāri
Vecāki neapmierināti ar testēšanas pakalpojuma sniedzēja pārklājumu reģionos; atbildīgie pieļauj nākotnē mainīt testēšanas pieeju
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (AFP/SCANPIX)

Skaties.lv redakcija saņēma neizpratnes pilnu vēstuli no kādas lasītājas saistībā ar pret Covid-19 nevakcinēto skolēnu testēšanas kārtību izglītības iestādēs ārpus Rīgas. Izglītības iestādes ārpus Rīgas, kuru sieviete vēlējās paturēt noslēpumā, apmeklējošo bērnu vecākiem radušās grūtības saistībā ar nepieciešamību veikt Covid-19 analīzes atvasēm, jo “MFD Laboratorijas”, kas apkalpo skolas, filiāles atrodas tikai Rīgā, Olainē, Jelgavā un Ogrē, kā arī Lielvārdē.

Kā viņa norādīja, skaidrojot, ka problēmu saskata arī citi vecāki, – analīzes jānodod ik nedēļu, un, ja kāda iemesla dēļ bērns nevar ierasties tās nodot šim nolūkam paredzētajā vienīgajā laikā attiecīgajā nedēļā, piemēram, ir saaukstējies vai vecāki mazu bērnu nevar nogādāt attiecīgajā analīžu nodošanas vietā konkrētajā apdzīvotajā vietā, tad atliek divi varianti – vai nu bērns nedēļu, līdz nākamajai analīžu nodošanas reizei, netiek uz skolu un izlaiž daļu mācību vielas vai vecākiem jāved viņš uz “MFD Laboratorijas” filiāli Rīgā, kas var būt ir prāvs gabals, ko mērot bērnu vecākiem – var prasīt pat veselu dienu, kamdēļ arī jāatprasās no darba. Tāpat zaudēts tiek ne tikai laiks, bet tas bērnu vecākiem laukos rada arī papildu loģistikas izdevumus.

Ņemot vērā iepriekš minēto, Skaties.lv vērsās Veselības ministrijā, Izglītības un zinātnes ministrijā, lai skaidrotu, pēc kādiem apsvērumiem un kādā veidā izraudzīta konkrētā analīžu nodošanas laboratorija kā vienīgais pakalpojuma sniedzējs, nevis kāda cita, kurai ir plašāks filiāļu pārklājums reģionos, kāpēc tieši tā, ņemot vērā, ka tai ir tik maz filiāļu reģionos. Tāpat ministrijā tika uzdoti arī jautājumi, ko darīt bērnu vecākiem, kuru atvases kāda iemesla dēļ nav varējušas nodot analīzes tam paredzētajā laikā. Galu galā – vai attiecīgo sistēmu iepriekš minēto problēmu dēļ ir plānots kaut kā pārskatīt?

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Jānis Aizpors Skaties.lv atklāja, ka IZM šo nemācēšot komentēt, jo “laboratoriju izvēle un testēšanas kārtības izstrāde ir tiešā Veselības ministrijas (VM) kolēģu pārziņā”.

VM Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders Skaties.lv skaidroja, – lai līgumprasības tiktu īstenotas, attiecīgo pakalpojumu nodrošina četras testēšanas laboratorijas. Šā pakalpojuma sniedzēji tika sadalīti starp reģioniem pēc vienotiem principiem, vadoties pēc loģistikas un loģikas. Viņš atzina, ka attiecīgais pakalpojumu sniedzējs nespēj nodrošināt pakalpojumu tā, kā to vajadzētu, taču ieteica ar šiem jautājumiem sīkāk vērsties Nacionālajā veselības dienestā.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga teica, ka bērnu vecākiem šādā gadījumā ir jāvēršas konkrētajā laboratorijā, kura nodrošina bērna skolā skrīninga testēšanu. “Laboratorijai ir pieejama informācija par skolu un skolēnu sarakstiem, un tā var pārliecināties, ka konkrētajam bērnam bija paredzēts veikt skrīninga testēšanu.

“Vienlaikus iespējams, ka šī kārtība nākotnē mainīsies un testēšanu varēs veikt arī citā laboratorijā,” uzsvēra Štālberga.

Viņa piebilda, ka NVD kā skolēnu skrīninga testēšanas pakalpojumu maksātājs regulāri organizē tikšanās ar laboratorijām, lai pārrunātu plānošanas, organizatoriskos jautājumus, kā arī sniegtu iedzīvotāju atsauksmes, sūdzības un uzraudzītu uzlabojumu veikšanu pakalpojuma sniegšanā. Tiek arīdzan sniegts atbalsts iedzīvotājiem, kuri vēršas NVD Klientu apkalpošanas centrā, lai saņemtu skaidrojošu informāciju par skolēnu testēšanu un rezultātu saņemšanu.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas otrdienas, 7. septembra, sēdē veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) savu neapmierinātību ar laboratorijas nespēju nodrošināt testēšanas pakalpojumu skolās pauda vairāki izglītības iestāžu pārstāvji.

Piemēram, Aknīstes vidusskolas direktore Aija Voitiške vērsa uzmanību, ka laboratorijas kurjers atnācis tikai plkst. 21.00 vakarā, bet informācija par pozitīvu gadījumu iegūta četras dienas pēc testa veikšanas. Komisijas sēdē arī Madonas novada Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne atzina, ka viss kavējas, kā piemēru minot laboratorijas nepiegādātus nepieciešamos trauciņus. Kāda cita izglītības iestādes pārstāve klāstīja, ka Veselības inspekcija atsacījusies mainīt skolai testēšanu nodrošinošo laboratoriju.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts sēdē, komentējot iepriekš dzirdēto, atzina plaši dzirdētos aicinājumus pārdalīt laboratorijām iedalīto darbu apjomus, taču norādīja, ka “MFD laboratorija” aizvien tiks izmantota skolēnu pārbaudēs, jo citiem testēšanas pakalpojumu sniedzējiem nav tādas kapacitātes, lai viņiem varētu pārdalīt “MFD laboratorijai” uzticēto darbu daļu: “pie esošā testu apjoma to gluži vienkārši nav iespējams izdarīt, jo pārējās trīs laboratorijas papildu apjomu apstrādāt nevar”, proti, tādā gadījumā būtu sākumā būtiski jāpārskata testēšanas principi, ko arī ieplānots darīt.

Pēc ministra teiktā, arī citām laboratorijām ir bijušas kļūmes, taču Pavļuts neslēpa, ka par “MFD laboratorijas” pakalpojumiem ir ar “ļoti lielu atrāvienu visvairāk” sūdzību. “Kolēģi, es domāju, ka visiem ir redzams, ka konkrētā laboratorija pie esošajiem apjomiem nespēj nodrošināt pienācīgu servisu. Mēs to ņemsim vērā pie turpmākā testēšanas algoritma,” sacīja Pavļuts. Viņš uzsvēra, ka VM tiksies ar IZM, lai kopā rastu procesa pilnveidei nepieciešamos priekšlikumus, ko valdībā varētu skatīt nākamnedēļ.

Arī izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) pauda uzskatu, ka patlaban attiecīgā procesa sekmīgai norisei trūkst laboratoriju kapacitātes, tāpēc IZM piedāvājusi mainīt pieeju un samazināt testēšanas apjomus, lai mazinātu skolām uzlikto slogu. “Ja šāds papildu slogs turpināsies, pavisam noteikti mēs no IZM neizslēdzam nepieciešamību, ka būs jāvēršas valdībā ar papildu līdzekļu pieprasījumu saistībā ar šo nestandarta situāciju, kas skolām ir jāpieredz,” piebilda ministre.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV) sacīja, ka lūgs VM izvērtēt un noteikt testēšanas jaudu objektīvu kopējo kapacitāti, jo, viņaprāt, patlaban izskatās, ka sistēma to nevar “pavilkt”. Tāpat komisijas vadītājs lūgs vērtēt “objektīvo vajadzību” nodrošināt visu skolēnu testēšanu. Komisijā pie attiecīgā jautājuma nākamajā nedēļā nolemts atgriezties.

3 komentāri