VDK izpētes komisija sastrīdas ar Šadurski; ministrs pārmetumus sauc par muļķībām

1 komentārs

Jaunas problēmas VDK arhīvu izpētes komisijai. Šoreiz tā sūdzas, ka izglītības ministrs Kārlis Šadurskis pētniekiem nepiedāvā slepenu telpu, kurā aizpildīt anketas, lai piekļūtu “čekas maisiem”. Ministrs šo lūgumu sauc par muļķīgu un stāsta, ka savu anketu pielaidei valsts noslēpumam aizpildījis mājās pie datora. 

VDK izpētes komisija 13. novembrī vērsās Izglītības un zinātnes ministrijā, lūdzot iespēju izmantot tās slepenības režīma nodrošināšanas struktūrvienības telpu, lai aizpildītu aptaujas lapu sevišķās atļaujas pieejai valsts noslēpumam. Tas nepieciešams, lai piekļūtu čekas maisiem. IZM vēstule adresēta, jo, komisijas ieskatā, tieši šī iestāde administrē komisijas darbu.

Tam gan nepiekrīt izglītības ministrs Šadurskis – viņa ieskatā, VDK komisiju administrē Latvijas Universitāte. Komisijas saceltā ažiotāža Šadurski saniknojusi.

“Šī vēstule bija vienkārši muļķīga! Es personīgi savu anketu – pieeju valsts noslēpumam – pildīju mājās pie datora. Tur nav vajadzīga nekāda slepenā telpa, un mēs nevaram nodrošināt nekādu slepenību saviem darbiniekiem, tur visur ir stingra kārtība. Ja komisijai divus gadus bija jādomā, kamēr viņi saprata, ka vajadzīga slepenā telpa, tas manī izraisa izbrīnu,” norāda ministrs.

Par Šadurska attieksmi pārsteigts VDK komisijas pārstāvis, vēsturnieks Kārlis Kangeris. Viņš rāda biezu anketu, kas jāaizpilda slepenā telpā, lai dabūtu pielaidi valsts noslēpumam, tātad arī iespējai tikt Satversmes Aizsardzības birojā un piekļūt “čekas maisiem”. “Cik es atceros, te ir 37 vai 38 jautājumi. Tie pašrocīgi jāaizpilda, vienai atbildīgai personai jāpārbauda, tad jāpievieno pašrocīgi rakstīts dzīves gājums, kas te nav iekšā,” teic Kangeris.

Viņš pauž pārsteigumu par Šadurska izteikumiem un vieglprātīgo attieksmi pret dokumentu pildīšanu un likuma pantu ievērošanu: “Ja Šadurska kungs ir izpildījis mājās, vai tas īsti likumīgi ir bijis? Esam ar dažiem citiem arī runājuši, kas strādā tiesās, ka viņi izpildījuši to, bet likums saka – tas jādara slepenās telpās. (TV3: Jūsuprāt, tas likums ir pareizs?) Nezinu, neesmu galvu lauzījis!”

“Pirmkārt, viņiem tā [telpa] nav vajadzīga, otrkārt, mums nav nekādu iespēju likumīgi viņiem to sagādāt. Tāpēc, ka viņi nav mūsu darbinieki,” saka Šadurskis.

“Mēs lauzām galvu, ko darīt tālāk. Agrāk LU bija šādas telpas, slepenais kabinets, kur jāpilda dokumenti, tagad tādu nav, mūs novirza pie rektora Muižnieka kunga, skatīsimies tālāk!” teic VDK izpētes komisijas vadītājs.

VDK komisija sazinājusies arī ar SAB priekšnieku Jāni Maizīti – iespējams, ka anketas pielaidei būs jābrauc kārtot uz šo vietu.