VDK izpētes komisija aicina Vējoni rīkoties, lai panāktu “čekas maisu” atvēršanu

8 komentāri
VDK izpētes komisija aicina Vējoni rīkoties, lai panāktu “čekas maisu” atvēršanu
Kaspars Krafts / f64

Ilgstoši nespējot piekļūt Satversmes aizsardzības birojā esošajiem “čekas maisiem”, zinātniskās izpētes komisija lūdz iesaistīties Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kurš šim aicinājumam pagaidām nav atsaucies.

Komisija Vējonim lūgusi atzīt par spēku zaudējušu pirms 23 gadiem pieņemto īpašo likumu: “Par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”.

Neraugoties uz Saeimas doto zaļo gaismu “čekas maisu” izpētei, komisija kopš tās izveidošanas gandrīz trīsarpus gadus tā arī nav spējusi vienoties ar Satversmes aizsardzības biroju par piekļuvi svarīgajiem čekas dokumentiem. Atceļot likumu, komisija aicina Satversmes aizsardzības biroja telpās esošo dokumentāciju nodot arhīvam, kur tam varētu piekļūt ikviens.

“Prezidents, varbūt viņš vienkārši varētu palīdzēt, lai ietekmētu vai vismaz dot padomus, ka Saeimas komisijai vai kādām institūcija, ar ko darīšanas, jo galvenokārt ir prezidents mums būtu noderīgs kā palīgspēks cīņā par atklātību,” norāda VDK izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris.

Tomēr no prezidenta puses nekādu atbildi komisija līdz pat šim brīdim nav saņēmusi. Pēc komisijas vadītāja teiktā, ja arī neizdosies likumu atcelt vēl šogad, tā šādu aicinājumu ietvers gala ziņojumā nākamgad maijā.

8 komentāri