VDD turpinās vadīt Normunds Mežviets; lemjot par viņa pārvēlēšanu amatā, valdībā izceļas konflikts

2 komentāri
VDD turpinās vadīt Normunds Mežviets; lemjot par viņa pārvēlēšanu amatā, valdībā izceļas konflikts
KASPARS KRAFTS, F64

Saspīlētā gaisotnē Valsts drošības dienesta vadītāja amatā vēl uz pieciem gadiem pārvēlēts Normunds Mežviets. Valdības koalīcijas partnera – Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) – ministri atteicās piedalīties slēgtās sēdes balsojumā, jo partija nevēloties būt līdzatbildīga par Valsts drošības dienesta neefektīvo darbu Mežvieta vadībā.

Protestējot pret veidu, kā Normundu Mežvietu centās pārvēlēt Valsts drošības dienesta vadītāja amatā, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) demonstratīvi pameta valdības slepeno daļu.

JKP ieskatā, tas esot bijis nedemokrātiski, kā par jomu atbildīgais iekšlietu ministrs Sandris Ģirģens no partijas “KPV LV” pēkšņi pirmdienas vakarā bez iepriekšējām diskusijām starp koalīcijas partneriem šodien iekļāvis jautājumus valdības dienas kārtībā.

Tieslietu ministrs uzskata, – pirms pārvēlēšanas Valsts drošības dienesta vadītāja amatā politiķiem bija jādod tiesības publiski valdībā vai Saeimā iztaujāt Mežvietu par viņa līdzšinējās darbības efektivitāti un atbildēt arī uz kritiku.

“Tas tikai pazemina drošības iestādes reputāciju, un tas pazemina drošības sajūtu pilsoņos. Man būtu jautājums: vai drošības dienesta vadītājs ir gļēvulis? Ja valsts premjers Kariņa kungs var vienā dienā pateikt: esam Ziemeļvalsts, bet nākamajā dienā nedemokrātiski, slepus izskata jautājumu par drošības dienesta vadītāja iecelšanu. Tas neatspoguļo nevienu no labas pārvaldības principiem,” saka Bordāns.

Tieslietu ministrs izvairījās komentēt, kā šodien valdībā notikušais ietekmēs attiecības ar pārējiem koalīcijas partneriem. Premjers gan akcentēja, – JKP ministri, atsakoties piedalīties valdības sēdes slepenajā daļā, zaudēja iespēju Mežvietam tieši un atklāti uzdot jautājumus.

“Tika uzdoti daudzi jautājumi un tika saņemtas, manuprāt, ļoti labas atbildes. Loģiski, ja ir iebildumi, tad ir jānāk uz sapulci, kur to lemj, un jāizsaka tie argumenti konkrēti un jāsagaida atbildes,” paura premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Iekšlietu ministrs, kas virzīja Normunda Mežvieta pārvēlēšanu Valsts drošības dienesta vadītāja amatā vēl uz pieciem gadiem, skaidroja, – neesot ne mazāko aizdomu, ka Mežviets netiktu galā ar pienākumiem.

“Ikdienā saņemot precīzas atskaites, ko es publikai nedrīkstu atklāt valsts noslēpuma dēļ, es redzu, cik aktīvi tiek veikts darbs, cik profesionāli tiek veikts darbs. Valsts drošības dienesta darbu kopumā un Mežvieta darbu novērtējis arī Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Maizīša kungs un stratēģiskie partneri,” sacīja Ģirģens.

Tika uzsvērts – Valsts drošības dienests ir zem parlamentārās un arī specializēto prokuroru uzraudzības, un iepriekš nav bijuši negatīvi signāli.

Iekšlietu ministrs arī akcentēja, – iepriekšējās sarunās ar tieslietu ministru Bordāns neesot spējis uzrādīt konkrētus pierādījumus Mežvieta nepārvēlēšanai. Vienīgā kritika bijusi par nespēju noķert spiegus.