Varu Talsos pārņem Latvijas Zemnieku savienība

4 komentāri
Varu Talsos pārņem Latvijas Zemnieku savienība
No kreisās: Līdzšinējais Talsu mērs Edgars Zelderis un jaunievēlētais Dainis Karols. (Foto: Edijs Pālens, LETA / Ieva Čīka, LETA)

Ceturtdienas vakarā sasauktajā Talsu novada domes ārkārtas sēdē par jauno Talsu novada domes priekšsēdētāju ievēlēts līdzšinējais domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks administratīvajos, finanšu un izglītības jautājumos Dainis Karols (LZS), informēja Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Anna Ķīviča.

Karols amatā ievēlēts ar 12 deputātu balsīm “par”, bet pret viņu balsoja trīs deputāti. Par Karolu nobalsoja Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas Zaļās partijas, “Vienotības”, Latvijas Reģionu apvienības, partijas “Talsu novada attīstībai” un Jaunās Konservatīvās partijas deputāti. Šie 12 deputāti iepriekš arī atbalstīja līdzšinējā mēra Edgara Zeldera (“Mēs – Talsiem un novadam”) atbrīvošanu no amata.

Pret Karolu balsoja “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK deputāts Gundars Sebris un partijas “Mēs – Talsiem un novadam” deputāti Lauris Pīlēģis un Ilva Norenberga.

Ārkārtas sēdē nepiedalījās šodien no domes priekšsēdētāja amata gāztais Zelderis un līdzšinējā domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Indriksone (VL-TB/LNNK), kura gan pēc deputātes Norenbergas priekšlikuma arī tika izvirzīta priekšsēdētāja amatam, taču saņema tikai trīs balsis.

Deputāti šovakar lēma arī par izmaiņām pašvaldības nolikumā, nosakot, ka turpmāk domes priekšsēdētājam būs divi, nevis trīs vietnieki, kā līdz šim.

Par Talsu novada domes priekšsēdētāja 1.vietnieku ar 12 balsīm “par” un trim balsīm “pret” tika ievēlēts Ģirts Kalnbirze (“Talsu novada attīstībai”). Savukārt par Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieku ar 12 balsīm “par” un trim balsīm “pret” deputāti ievēlēja Normundu Tropiņu (V), kurš līdz šim bija Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības, sociālajos un veselības jautājumos. Arī abu priekšsēdētāja vietnieku amatiem tika virzīta arī līdzšinējās domes priekšsēdētāja vietnieces attīstības, kultūras un sporta jautājumos Indriksones kandidatūra, taču viņa nesaņēma nepieciešamo balsu skaitu.

Karols jau vakar paziņoja, ka pagājušogad pēc pašvaldību vēlēšanām izveidotā Talsu novada domes koalīcija “de facto” beigusi pastāvēt, bet šodien neuzticības balsojumā amatu zaudēja līdzšinējais Talsu novada domes priekšsēdētājs Zelderis. Par Zeldera atbrīvošanu no amata nobalsoja 12 deputāti, bet pieci balsoja “pret”.

Zeldera pārstāvētā partija paziņojumā pauda pārliecību, ka ne jau neapmierinātība ar Zeldera vadības stilu, uz ko bija norādījuši viņa demisija pieprasītāji, esot bijis iemesls vēlmei noņemt viņu no amata, bet gan “Zeldera cīņa pret korupciju un naudas izsaimniekošanu Talsu novada pašvaldībā”, bija teikts Zeldera vadītās partijas “Mēs – Talsiem un novadam” paziņojumā.

Pirms pāris nedēļām astoņi domes deputāti aicināja Zelderi pašam atkāpties no amata, apgalvojot, ka Zeldera darbību rezultātā pašvaldībai pastāvot risks neizpildīt savas saistības, esot radīti tiesvedības draudi, iespējami materiāli zaudējumi un apdraudēta vairāku projektu īstenošana. Zeldera autoritārā vadības stila un darbinieku mobinga dēļ būtiski esot bijis traucēts Talsu novada izpildvaras darbs, iepriekš norādīja Zeldera atkāpšanos pieprasījušie deputāti. Tobrīd šiem deputātiem pietrūka vienas balss Zeldera nomaiņai.

Pēc pērn jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām Talsu novadā nomainījās vara. Sešu Talsu novada domē ievēlēto partiju pārstāvji parakstīja vienošanās memorandu par sadarbību. Sadarbības memorandu parakstīja partijas “Mēs – Talsiem un novadam”, Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas Zaļās partijas, “Vienotības”, “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un Jaunās Konservatīvās partijas pārstāvji, kuriem kopā Talsu novada domē ir 12 no 17 deputātu vietām. Par domes priekšsēdētāju ar 12 balsīm “par” tika ievēlēts Zelderis.

Ārpus sadarbības memoranda palika iepriekšējā Talsu novada domes priekšsēdētāja Aivara Lācarus pārstāvētā partija “Talsu novada attīstībai” ar četriem deputātiem un Latvijas Reģionu apvienība, kas ieguva vienu deputāta vietu.

4 komentāri