“Varbūt tie ir izbēguši?” Divi pudeļdeguna delfīni plunčājas pie Mangaļsalas mola

3 komentāri
“Varbūt tie ir izbēguši?” Divi pudeļdeguna delfīni plunčājas pie Mangaļsalas mola
IEVA MĀRDEHA, DABASDATI.LV

Sestdienas, 16. februāra, rītā pie Mangaļsalas mola aculiecinieces ieraudzījušas gar molu peldam divus delfīnveidīgos jeb afalīnas, kas ik pa laikam izlēca no ūdens.

Portālā “dabasdati.lv” publicētā informācija liecina, ka pamanītie dzīvnieki ir tā dēvētie pudeļdeguna delfīni. Saskaņā ar “latvijasdaba.lv” pieejamo sugu enciklopēdiju, afalīna Latvijas piekrastē reģistrēta ļoti reti, proti, konstatēti tikai atsevišķi indivīdi.

“Dabasdati.lv” forumā ar segvārdu “LV zilzīlīte” atzīst, ka nekas tāds Latvijā nav redzēts vai dzirdēts. “Fantastiski! Bet – varbūt būtu jāziņo par to sociālajos tīklos, varbūt tie ir izbēguši?”

Savukārt cits dabas novērotājs ar segvārdu “patigunta” atbild, ka pie Klaipēdas ir delfinārijs. “Vai ir reāli izmukt no delfinārija, gan nezinu. Afalīnas iespējams izmantot arī militāriem mērķiem. Novērojums, protams, patiesi interesants.”

“Latvijasdaba.lv” sugu enciklopēdija

Afalīnām ir garens, torpēdveidīgs ķermenis, kas beidzas ar lokanu bezskeleta asti, kuras galā – horizontāla, plata divdaļīga spura. Ķermeņa krāsojums mugurpusē ļoti tumšs vai pat gandrīz melns. Raksturīga izteikti melna josla (”brilles”) ap acīm. Sāni vēdera virzienā pakāpeniski kļūst arvien gaišāki. Vēderpuse balta. Baltijas jūrā neregulāri ieceļo izmēros lielākā – Ziemeļatlantijas – pasuga jeb nominālforma T.t.truncatus.

Tā ir pazīstamākā no delfīnu sugām, jo ir populāra delfināriju un okeanāriju iemītniece (salīdzinoši viegli panes nebrīvi, ātri pierod pie cilvēkiem, labi pakļaujas dresūrai). Zināmā mērā kaitē zivsaimniecībai (bojā zvejas rīkus).

Jāpiebilst, ka 10. janvārī Liepājas ostas ūdeņos jau tika novērots peldam delfīns –  redzētais dzīvnieks varētu būt bijis cūkdelfīns.

Savukārt pirms pāris gadiem Mangaļsalas mola apmeklētājus priecēja pūkains roņu mazulis.