VARAM pieprasījusi Rīgas domei nākamajā sēdē atcelt ierobežojumus deputātu jautājumiem

4 komentāri
VARAM pieprasījusi Rīgas domei nākamajā sēdē atcelt ierobežojumus deputātu jautājumiem
Foto: f64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieprasījusi Rīgas domei nākamajā sēdē atcelt marta sākumā pieņemtos pašvaldības nolikuma grozījumus, kas ierobežo deputātu iespējas uzdot jautājumus, informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) padomniece Santa Vaļuma.

Ministrijas ieskatā, Rīgas domei ir jānodrošina pretlikumīgo nolikuma grozījumu atcelšana, tostarp jāatceļ šobrīd spēkā esošais ierobežojums deputātiem sēžu laikā uzdot tikai trīs jautājumus.

“Šobrīd ir izveidojusies nepieļaujama situācija, kad Rīgas dome, neskatoties uz VARAM stingro pieprasījumu novērst pretlikumīgos nolikuma grozījumus, iespējams, pat apzināti novilcina laiku un turpina strādāt sēdēs nolikuma ietvaros, kas ierobežo deputātu tiesības pilnvērtīgi piedalīties lēmumu pieņemšanā. Ar šādu vilcināšanos Rīgas dome klaji ignorē konstatētos pārkāpumus, liedzot pašvaldības deputātiem iespēju pārstāvēt savu vēlētāju intereses. Demokrātiskā valstī šāda situācija nav pieļaujama,” norādīja VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Ja no Rīgas domes puses jau nākamajā sēdē nesekos nekāda rīcība, VARAM ar rīkojumu apturēs Rīgas domes lēmumu, teica Eglīts.

VARAM nosūtītajā vēstulē Rīgas domei norādīts, ka tai nepieciešams pārskatīt Satversmei neatbilstošos nolikuma grozījumus, kas ierobežo deputātu tiesības spēkā esošo normatīvo aktu noteiktajā kārtībā piedalīties domes sēdēs un lēmumu pieņemšanā, skaidroja Vaļuma. Vēstulē arī uzsvērts, ka Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likuma 5. pants nosaka, ka deputātam ir balsstiesības visos jautājumos, kurus izskata domes sēdēs. Tāpat deputātam domes sēdē ir tiesības piedalīties debatēs, uzdodot jautājumus un sniedzot uzziņas.

Kā ziņots, opozīcijai balsojot pret, Rīgas dome marta sākumā pieņēma grozījumus pašvaldības nolikumā, kas paredz ierobežot deputātu iespējas sēdēs uzdot jautājumus.

Grozījumi paredz, ka turpmāk deputātiem sēdēs būs tiesības izskatāmā jautājuma ziņotājam uzdot ne vairāk kā trīs jautājumus. Tāpat deputāti viena jautājuma skatīšanas laikā varēs ņemt tikai vienu pārtraukumu, kā arī turpmāk ziņotājiem būs tiesības uz “galavārdu”, kam atvēlēs trīs minūtes laika.

Līdz šim pārtraukumus viena jautājuma skatīšanas laikā varēja izsludināt katra frakcija un jautājumus varēja uzdot neierobežoti, ko arī opozīcija bieži izmantoja.

Minētos grozījumus rosināja pozīcijas pārstāvji, savukārt opozīcijas pārstāvji uzskata, ka tie ierobežo deputātu vārda brīvību un apdraud demokrātiju.
4 komentāri