1 komentārs

Valsts apmaksātās zāles nepalīdz, efektīvie preparāti ir par dārgu – ar šādu, teju bezcerīgu situāciju ik gadu sastopas vairāki desmiti smagi slimu pacientu. Sevišķi sarežģīta situācija ir vēža slimniekiem. Viņi spiesti lūgt sabiedrības palīdzību, ziedojumus. Valsts katram reto slimību upurim var apmaksāt ārpus saraksta esošās zāles 14 000 eiro vērtībā, ja summa lielāka, jātiek galā pašu spēkiem.

Tatjana Bičika jau piecus gadus cīnās ar ādas vēzi – melanomu. Valsts apmaksātās zāles “RigVir” viņai nav palīdzējušas, slimība progresējusi. Ārsti rekomendējuši citus medikamentus – mēnesī tie izmaksā ap 9000 eiro, bet valsts gatava apmaksāt tikai nelielu daļu. Pārējā jāsedz viņai pašai. Tādas naudas bijušajai Siguldas bērnudārza pavārei nav, un Tatjana šonedēļ ar emocionālu uzrunu vērsās pēc palīdzības pie sabiedrības:

Man bija 13 injekcijas. Ļoti labi jūtos, bez blaknēm. Palika vēl 5 injekcijas, kurām pietrūkst naudas. Vienīgā cerība uz jums…, tuvojas Ziemassvētki. Es ticu, ka piepildīsies mani sapņi.

Onkologs Jānis Eglītis stāsta, ka melanomas slimnieku skaits uz kopējā fona nav liels – vien ap 200 gadā. Specifikas dēļ šīs slimības ārstēšana ir ļoti dārga. Vienīgais veids, kā Tatjanas gadījumā palīdzēt, – vākt naudu, lūgt to bagātajiem un pārtikušajiem. Jānis Eglītis, onkologs:

Šajā gadījumā diez vai valsts varēs nosegt. Varbūt jāveido globālāki fondi, ne tikai ziedot.lv, mums ir vesela rinda ar pacientiem ar retajām slimībām. Varbūt turīgi uzņēmēji varētu ziedot.

Ārstēšanas kurss ar konkrētajām zālēm Tatjanai izmaksā ap 100 000 eiro. Tikmēr “RigVir” izmaksas, pēc onkologu asociācijas sniegtās informācijas, ir ap 30 reižu mazākas, ap 3000 eiro gadā. Nacionālajā veselības dienestā stāsta, ka visi valsts apmaksāto zāļu sarakstā iekļautie medikamenti ir efektīvi, un tas ir primārais izvēles iemesls. Otrais kritērijs – izmaksas. Ja slimība specifiska, cilvēks var lūgt apmaksāt lielākas summas, līdz konkrētai robežai. Tatjanas gadījumā summas ir par lielu.

Antra Fogele, NVM pārstāve:

Ja zāļu izmaksas pārsniedz 14 000, papildu līdzekļi jāmeklē no citiem līdzekļiem.

14 000 eiro slieksnis noteikts, lai palīdzētu pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam, pretējā gadījumā var rasties situācija, ka visa valsts nauda aizies vien pāris cilvēku glābšanai.

Jānis Eglītis, onkologs:

Te jau tas pats stāsts par aknu transplantācijām. Kurš būs tas soģis – tam būs, tam nebūs? Tas nav ētiski.

Pērn individuālu gadījumu izvērtēšanas rezultātā valsts nāca pretim 59 slimniekiem, kopumā iepērkot zāles pusmiljona eiro vērtībā. Šā gada 9 mēnešos individuālo kompensāciju saņēmuši 79 pacienti, un iztērēts vairāk nekā pusmiljons. Tātad specifisko slimnieku skaits aug, un tendences ir visai drūmas – vēža slimnieku skaits līdz ar sabiedrības novecošanos arī kļūst lielāks.

TOP komentāri

  • omīte
    +1 +1 0

    omīte

    nekādi nesaprotu,nun kā var rasties zālēm tik vājprātīga cena.?Farmācija vārās.Lai zāles vispār ieviestu,saņem taču konkrētās valsts finansējumu zinātnieku grupa-tas garš ceļš līdz zāles nonāk aptiekā.Tad kur rodas tas trakais uzcenojums???!!Pat zelts nav tik dārgs....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl