Valsts vairs finansiāli neatbalstīs latgaliešu kultūras balvu “Boņuks”

0 Komentāru

Nule noslēgusies pieteikšanās balvai ”Boņuks” par sasniegumiem aizvadītājā gadā. ”Boņuks” godina sasniegumus latgaliešu kultūrā. Vienlaikus organizatorus sasniegusi arī nepatīkama vēsts – nākamgad balva vairs nesaņems finansiālu atbalstu no valsts. Vai tas nozīmē ”Boņuka” beigas?

Formas ziņā Latgaliešu kultūras gada balvas ”Boņuks” ceremonijas neatpaliek no citiem šāda veida analogiem. Taču savdabīgāk – ar vietējo piesitienu. Te no skatuves arī runā latgaliski.

Tieši pirmdien noslēdzās nominantu pieteikšana par sasniegumiem pērnajā gadā. Vienlaikus organizatorus pirms gadumijas sasniedza vēl viena vēsts. Valsts kultūrkapitāla fonds, kas to darījis līdz šim, balvu pasniegšanu vairs nefinansēs.

“Nepārprotami, šāds lēmums mums ir bijis pārsteigums, bet nevaram vainot tajā ekspertus, zinot, ka ir milzīgs pasākumu klāsts Latvijā, ir milzum daudz ideju, bet tomēr nepiešķirt nevienu centu, tas ir gan pārsteigums, gan attieksmes jautājums,” pauž Latgales vēstniecības “Gors” vadītāja Diāna Zirniņa.

Fonda padomes vadītājs to noliedz. Mainījusies nevis attieksme, bet fokuss. Tāpat arī eksperti, kas lemj par līdzekļu sadali. ”Boņuks” esot kā atskats uz paveikto, bet fonds vēlas mudināt radīt.

“Vairāk strādāt uz nākotnes jeb praktisko rezultātu novērtēšanu jeb tādus, kas to piedāvā,” teic Valsts kultūrkapitāla fonda padomes (VKKF) priekšsēdētājs Dāvis Sīmanis.

Lemjot par teju 1,3 miljonu eiro sadali, finansiāli atbalstīts Rīgas Starptautiskais kino festivāls, teātra festivāls “Homo Novus”, ”Dzejas dienas” un citi.

Pēdējos gados ”Boņuks” rēķinājās ar aptuveni 10 000 eiro lielu līdzfinansējumu. “Tā mums ir ļoti nozīmīga summa, un šobrīd viss liek domāt, kā virzīsies nākamajā gadā, lūgsim VKKF finansēt vai arī KM to ietvert līdzās citām balvām Latvijā,” turpina Zirniņa.

Runas par ”Boņuka” nāvi šobrīd ir pārspīlētas. To joprojām ir plānots rīkot, runa ir par formu un apjomu. Smejoties tiek minēts, ka nāksies atteikties no banketa.

“Tas ir tāds kārtējais atgādinājums vai brīdinājums, ka ir lielie pasākumi, Latvijas pasākumi un ir šauri, lokāli pasākumi,” teic 2018. gada balvas “Boņuks” ieguvēja Anna Rancāne.

Vienlaikus ”Boņuka” organizatori atkal varēs sūtīt pieteikumu par 2021. gada ceremonijas atbalstīšanu. Katru gadu līdzekļi tiek sadalīti no jauna. “Lēmumi var mainīties. Eksperti mainās, līdz ar to arī viņu prioritātes, intereses mainās. Tad arī viedoklis mainās,” teic Sīmanis.

Pirmo reizi apbalvojumus ieviesa 2008. gadā. Ar domu, ka ikgadējā atskaite kalpos par stimulu kvalitatīvām un inovatīvām kultūras izpausmēm. Piemēram, paralēli balvai par mūža ieguldījumu uz skatuves kāpuši arī populārās mūzikas pārstāvji.

0 Komentāru