Valsts prezidents dodas vizītē uz ASV, kur tiksies ar Trampu

4 komentāri
Valsts prezidents dodas vizītē uz ASV, kur tiksies ar Trampu
Foto: LETA

Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Donalda Trampa otrdienas vakarā ieplānoto sarunu temats Baltajā namā, visticamāk, būs arī pastāvīga ASV karavīru klātbūtne Baltijā.

Politikas pētnieki skaidro, ka oficiāla uzņemšana Baltajā namā ir spēcīgs žests. Tomēr vizītes laikā esot jāievēro piesardzība, lai neprognozējamo ASV līderi lieki neaizkaitinātu.

3. aprīlī paredzētā tikšanās ar Trampu Baltijas valstu prezidentiem nebūs pirmā – tādas jau notikušas, piemēram, Trampam viesojoties Austrumeiropas valstu samitā Polijā. Tomēr šī būs pirmā oficiālā Baltijas prezidentu vizīte Baltajā namā, kopš mainījies tā saimnieks.

“Baltais nams ir Baltais nams, pēdējoreiz 2013. gadā Obama tikās ar trim prezidentiem. Tā kā Baltā nama vakariņas, tas tomēr ir nopietns pasākums simboliskā ziņā arī,” uzskata Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Ārpolitikas pētnieks uzsver, ka mazsvarīga nav arī plānotā kopīgu deklarāciju parakstīšana, kurās kārtējo reizi būs uzsvērta ASV solidaritāte ar Baltijas valstīm. Tomēr nozīmīgākais būs tas, vai izdosies panākt progresu jautājumā par ASV karavīru pastāvīgu klātbūtni Baltijā.

Andris Sprūds
Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

Paziņojumi, es domāju, varētu būt diezgan piesardzīgi, bet tajā pašā laikā es domāju, ka tas būs viens no pašiem centrālākajiem jautājumiem, kad amerikāņu karavīri tiešām šeit parādās uz pastāvīgākas bāzes.

 

Jāpiebilst, ka šī tikšanās izraisījusi interesi arī ASV medijos, tiesa gan, ne Baltijas prezidentu klātbūtnes dēļ – tās ietvaros notiks preses konference, kas ir viena no retajām iespējām žurnālistiem nepastarpināti uzdot jautājumus ASV prezidentam. Tādēļ, visticamāk, vismaz šī vizītes daļa tiks plaši atspoguļota pasaules medijos. Tikmēr drošības jautājumu pētnieks Mārtiņš Hiršs atzīst, – Baltijas prezidentiem šīs tikšanās laikā jāievēro piesardzība, lai neuzkāptu ASV prezidentam uz varžacīm.

Mārtiņš Hiršs
Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks

Ja mūsu prezidents sāktu runāt par iespējamo Krievijas iejaukšanos Latvijas vēlēšanās, Tramps tam visdrīzāk nepiekristu, jo viņš uzskata, ka Krievija vēlēšanās nav iejaukusies. Pēdējā zvanā Putinam tieši pirms britu dubultaģenta [Sergeja Skripaļa] saindēšanas Tramps ne ar vārdu to neminēja. Tātad ir lietas, ko mūsu prezidents varētu pateikt, kas absolūti nesaskan ar Trampa pasaules skatījumu, kurām viņš varētu nepiekrist.

Viņš gan vienlaikus aicina nepārvērtēt ASV prezidenta nozīmi Latvijas drošības jomā – finansējumu ASV aizsardzības aktivitātēm Austrumeiropā piešķir Kongress, kas to pēdējos trīs gadus konsekventi kāpinājis. Trampam tiešas ietekmes pār šo jautājumu nav.

Jāpiebilst, ka Vējoņa vizīte ASV ilgs līdz sestdienai, un tās laikā viņš apmeklēs arī Silīcija ieleju Kalifornijā un Ņujorku, kur skatīsies latviešu basketbolista Kristapa Porziņģa pārstāvētās “Knicks” komandas spēli, kas būs veltīta Latvijas simtgadei. Uzreiz pēc tam prezidents darba vizītē apmeklēs Franciju, kur tiksies arī ar prezidentu Emanuelu Makronu.