Valsts prezidents aicina valdību atbalstīt krīzē skartos medijus

Pievienot komentāru
Valsts prezidents aicina valdību atbalstīt krīzē skartos medijus
IEVA LEINIŠA, LETA

Valdībai jau tagad jālemj par efektīvu atbalstu Covid 19 krīzē skartajiem medijiem, pārliecināts Valsts prezidents Egils Levits. Ministru kabinets sola risinājumu tuvākajā laikā, bet otrdien valdība vienojusies dīkstāves pabalstu pašnodarbinātajiem, autoratlīdzību saņēmējiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem.

Krīzi nav iespējams pārvarēt, un sabiedrība nevar saskaņoti rīkoties, ja cilvēkiem nav pietiekoši daudz uzticamu informācijas avotu un ja viņi pakļaujas pieaugošajai dezinformācijai.” Ar šādu vēstījumu šodien nācis klajā Valsts prezidents Egils Levits.

Pie Rīgas pils saimnieka bija vērsusies Latvijas Žurnālistu asociācija, preses izdevēji un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, kas aplēsusi, ka, Covid-19 krīzes laikā reklāmdevējiem masveidā laužot līgumus, mediju ienākumi mēnesi samazinājušies vidēji par 50%, atsevišķos gadījumus pat 80%. Nozare ir kraha priekšā, daudzus no darbības slēgšanas šķir vien mēnesis. Valsts prezidents aicinu valdību rīkoties jau tagad.

“Latvijas nopietnie mediji šobrīd cenšas profesionāli un atbildīgi darīt savu darbu. Žurnālisti nav dīkstāvē, bet tieši pretēji – strādā vairāk nekā ikdienā, taču ekonomiskās situācijas dēļ medijiem ir zuduši reklāmas ienākumi,” pauž Valsts prezidents.

Otrdien arī bija valdības sēde, mediju krīze gan nebija starp skatītajiem jautājumiem, taču darbs notiekot, lai līdz nakamajai nedēļai varētu atrast risinājumu palīdzībai gan reģionālajai presei, gan elektroniskajiem medijiem.  Kultūras ministrijas piedāvājums būšot par teju četriem miljoniem eiro. Premjers uzsvēra, ka valdība pastāvīgi lūko, kā nevienu grupu krīzes laikā neaizmirst.

“Varētu teikt, mēs kā tādi zvejnieki. Ar tīklu. Katrā reizē katru nedēļu katrā sēdē mēs savelkam, lai visas tās zivtiņas noķertu, segtu visus sektorus,” sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Atbilstoši pirmdien koalīcijā lemtajam, Ministru kabinets paplašināja dīkstāves pabalstu pieejamību, ietverot arī mikrouzņēmumus, pašnodarbinātos, autoratlīdzību saņēmējus.

“Kas, kā jūs varat nojaust, kultūras nozarē ir ļoti daudz, bet ne tikai – patiesībā šo lēmumu nākotnē gaidīs vairāk nekā 100 tūkstošu cilvēku. Jau šobrīd šis lēmums bija izšķirīgs un deva skaidrību vismaz 25 tūkstošiem cilvēk,” uzskata kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

Pašnodarbinātie un autoratlīdzību saņēmēji varēs pretendēt uz pabalstu 75%, bet mikrouzņēmuma nodokļa režīmā strādājošie 50% apmērā no līdzšinējiem ienākumiem. Griesti  būs 700 eiro.

Tāpat valdība atbalstīja sodu palielināšanu par Covid 19 ierobežojumu pārkāpumiem fiziskām personām līdz 2000, bet juridiskām – 5000 eiro. Tas gan jāpieņem Saeimai.