Valsts policijas apsardzes pakalpojumi būs dārgāki – summas vairāk nekā dubultojušās

2 komentāri

Valdība paaugstinājusi cenrādi policijas sniegtajiem apsardzes, kārtības nodrošināšanas un satiksmes slēgšanas pakalpojumiem sabiedriskos masu pasākumos. Summas ir vairāk nekā dubultojušās, un policija ar to diezgan būtiski cer papildināt savu budžetu. Tiesa gan, nav iespējams noīrēt policistus privātām izklaides ballītēm vai izrādīties biznesa partneru priekšā ar policijas eskorta auto noīrēšanu.

Piketos, mītiņos, protestos un gājienos Valsts policija nodrošina kārtību bez maksas, taču cenrādis sāk darboties, ja privātpersona vai juridiska persona vēlas policistus kā apsargus piesaistīt savam publiskajam, sabiedriski pieejamam pasākumam – festivāli, svētki, koncerti, izstādes, publiska balle un piemiņas un sporta pasākumi.

Mārīte Ziemele
Valsts policijas koordinācijas pārvaldes priekšnieka vietniece

Aptuveni, mēs parēķinājām, ka tieši 2017. gads varētu noslēgties ar ienākumiem 84 000 eiro.

Taču šie ienākumi nākamgad būtiski kāps. Ja vēl šobrīd viena policista izīrēšana publisko pasākumu apsargāšanai tā rīkotājiem izmaksā 8 eiro (8,18) stundā, tad no pirmā janvāra cena vairāk nekā dubultosies un būs 22,31 eiro stundā. Speciālo uzdevumu bataljona darbinieka iesaistīšana 14 eiro (14,07) vietā izmaksās 24,58 eiro. Valsts policijas darbinieka iesaistīšana ceļu satiksmes regulēšanā no septiņiem eiro (7,88) nu būs par 15 eiro dārgāk (22,31 eiro).

Mārīte Ziemele
Valsts policijas koordinācijas pārvaldes priekšnieka vietniece

Prognozējamais, kas varētu būt ienākumi ir 206 000 eiro gadā no Valsts policijas sniegtajiem maksas pakalpojumiem.

Policijas maksas pakalpojumu cenu kāpumu kā negatīvu iezīmi vērtē masu pasākumu rīkotājus pārstāvošā Latvijas pasākumu producentu asociācija, jo būtiskākie cietēji būšot pašvaldības.

Mārcis Gulbis
Latvijas pasākumu producentu asociācijas valdes loceklis

No šādu cenu celšanas es redzu ietekmi lielajiem, pavisam lielajiem pasākumiem, kas pilsētās prasa komplicētu ielu slēgšanu – Dziesmu svētki, maratons – un lielie pasākumi, kuros nepieciešamas pretterorisma darbības.

Tikmēr privātās apsardzes kompānijas, piemēram, “G4S” ar atvieglojumu uztver, ka policistu īres cenas drīz kāps un viņu maksas pakalpojums tad kļūs mazāk pievilcīgs, jo vēl šobrīd policija ar teju vai dempinga cenām konkurē ārā privātās apsardzes kompānijas. “G4S” uzskata, ka policijas cenrādī atrodamā iespēja par maksu veikt arī dažādas ekspertīzes vērtējama kā valsts iestādes iejaukšanās brīvajā tirgū.

Jānis Ābele
“G4S” drošības funkciju departamenta vadītājs

Tas skan mazliet amizanti, ka policijas pakalpojumu par naudu var nopirkt, – tas ir tā kā joks, bet nu tā tas ir, jo būtu tikai loģiski, ka viņi veiktu tikai tiešos pienākumus, un tādā tirgū kā apsardze, kas ir jau ir piesātināts, varbūt nav vietas. Mēs neredzētu pat pie jebkādām izmaksām, ka valsts pārvaldei vajadzētu nodrošināt.

To, ka pasākumu rīkotāji bieži kalkulējuši, ko izdevīgāk izvēlēties kārtības nodrošināšanai pasākumos, atzīst arī pašā policijā.

Mārīte Ziemele
Valsts policijas koordinācijas pārvaldes priekšnieka vietniece

Pirms tam, jā, sanāk, ka Valsts policijas sniegtie pakalpojumi bija daudz lētāki nekā citu uzņēmumu sniegtie pakalpojumi, tāpēc, protams, arī bija tā, ka cilvēki labprātāk izvēlējās vērsties Valsts policijā, lai nodrošinātu šo pakalpojumu.

Taču Valsts policija vienlaikus akcentē, ka tā bieži tomēr atsakot sniegt savus pakalpojumus, ja ar situāciju var tikt galā privātās apsardzes kompānijas. Pirms izlemt, kuru publisku pasākumu apsargāt, Valsts policija veic iepriekšēju analīzi, piemēram, vai varētu rasties kādi apdraudējuma riski, vai iepriekš izteikti draudi, vai būs nepieciešama cilvēku aizturēšana narkotisko vielu reibuma dēļ. Līdz šim šogad policija šādi apsargājusi 75 pasākumus.

Valsts policija par maksu piekrītot apsargāt sabiedriski pieejamu masu pasākumu tikai tad, ja cilvēkresursu un tehnikas norīkošana netraucē policijas tiešo pienākumu veikšanai. Summas no maksas pakalpojumiem nonāk Valsts policijas budžetā, bet konkrēto pasākumu apsardzē piesaistītie policisti nesaņem īpašas piemaksas. Viņiem tā ir kā parasta darba diena.

TOP komentāri

  • Kurmis
    +1 +1 0

    Kurmis

    Paldies par rupem, bet es pilnigi varu iztikt bez jusu pakalpojumiem.
    Saeimai vairak jus busit vajadzigi.
  • aa

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl