Valsts neattīrīs zemes, līdz kurām nonākuši padomju laiku indes baseinu toksiskie gruntsūdeņi

Pievienot komentāru
Valsts neattīrīs zemes, līdz kurām nonākuši padomju laiku indes baseinu toksiskie gruntsūdeņi
FOTO: LETA

Par valsts līdzekļiem netiks attīrītas tās privātīpašnieku zemes Olainē, līdz kurām atplūduši toksiskie gruntsūdeņi no Olainfarm un Biolar padomju laika indes baseiniem, to LNT Ziņām atzina Valsts vides dienestā.

Vēsturiskā piesārņojuma redzamākā daļa – trīs krātuves ar toksisko piesārņojumu – šomēnes ir likvidētas kā valsts viena no bīstamākajām vietām, tomēr pazeme vēl ir pilna ar ķimikālijām.

Toksisko atkritumu dīķi ar dzīvībai bīstamajām ķimikālijām Olaines mežā beidzot ir iztukšoti, bet joprojām lielā apjomā ir padomju gados astoņos urbumos kilometra dziļumā iesūknētās toksiskās vielas.

Saindētais ūdens ir izplūdis arī ārpus izgāztuves teritorijas. Līdzšinējās aplēses liecināja, – toksiskais piesārņojums virzījies uz priekšu ar ātrumu 40-60 metru gadā. Vides aizsardzības klubs secina, – piesārņojums nu jau varētu būt kilometra rādiusā.

Tomēr, kur tieši un cik lielā koncentrācijā, Olaines indes dīķu likvidētājs VentEko, izrādās, nepētīs, jo sanācijas darbu pasūtītājs Valsts vides dienests to nav lūdzis. Piesārņojumu, kas nonācis privātīpašnieku zemēs, valsts neattīrīs.

Jūlija Ņikitina, Valsts vides dienesta pārstāve

Ja iedzīvotāji vēlas ierīkot spices un groda akas ūdens ņemšanai, tiem būtu jākonsultējas ar pašvaldību, pie noteiktiem dziļumiem jāsaskaņo ierīkošanas darbi ar Valsts vides dienestu.

Tas liek domāt, ka teritorijai ārpus Olaines indes dīķu epicentra zināmi riski tomēr pastāv. Un to, ka indes kokteiļa šķidrums pazemē ir kaitīgs, pierāda baseinu tuvumā saindētās augsnes analīzes.

Vairāk skaties pievienotajā video!