Valsts kontrole vēlas tiesības piedzīt zaudējumus. Saeima lēmumu nespēj pieņemt divus gadus

5 komentāri

Saeimā “iestrēgušas” likuma izmaiņas, kas paredz paplašināt Valsts kontroles pilnvaras, tai dodot tiesības piedzīt zaudējumus. Likuma labojumi Saeimas darba kārtībā ir jau kopš 2016. gada, taču deputāti tā arī nav spējuši vienoties, vai tos atbalstīt galīgajā lasījumā.

Temats trešdien, 2. maijā, tika aktualizēts Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē, kur neiztika arī bez balss pacelšanas.

Likuma izmaiņas ir sagatavojusi Valsts kontrole, lai novērstu situācijas, kad valsts vai pašvaldību amatpersonu pretlikumīgas rīcības dēļ ir nodarīti zaudējumi, bet nauda budžetā paliek neatgūta.

Elita Krūmiņa
valsts kontroliere

Manuprāt, tas ir absolūti negodīgi pret Latvijas iedzīvotājiem. Es domāju, ka jūs arī saskaraties ar to nesapratni, kā var būt, ka valsts sektorā nelikumīgas darbības rezultātā tiek nodarīti zaudējumi, bet neseko absolūti nekāda atbildība? Skaidrs, ka pašvaldībās tur ir, kā lai saka, viens otram pazīstams: “Viņš jau man tāds labs cilvēks. Kāpēc man to darīt? Kāpēc? Galu galā, tā jau nav arī mana nauda.”

Pret Valsts kontroles pilnvaru paplašināšanu visasāk iestājas tieši Pašvaldību savienība, kas Saeimā ir atradusi “dzirdīgas ausis”.

Ainārs Mežulis
Saeimas deputāts, ZZS

Es neuzskatu, ka mums ir jāpārtaisa valsts par represīvo orgānu, kurā nepārtraukti būtu jāsoda.

Un tā vietā, lai divus gadus “iestrēgušos” likuma labojumus beidzot virzītu izskatīšanai galīgajā lasījumā Saeimas sēdē, komisijas deputāti nolēma veidot darba grupu, kurai jāturpina vērtēt izmaiņu nepieciešamība.

Neapmierināts ar šādu iznākumu bija deputāts Artuss Kaimiņš, kura iebildumi izraisīja asu vārdu apmaiņu.

Artuss Kaimiņš, Saeimas deputāts: Jūs divus gadus jau esat novilkuši laiku. Divus gadus! Un tagad pēc diviem gadiem, jūs atkal piedāvājat taisīt kaut kādu darba grupu.

Sergejs Dolgopolovs, Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”: Es jums neesmu devis vārdu, Kaimiņa kungs.

Artuss Kaimiņš, Saeimas deputāts: Jūs man varat neko nedot, Dolgopolova kungs. Man no jums neko nevajag, bet jūs divus gadus esat novilkuši jau laiku. Sergejs Dolgopolovs, Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”: Es jums neesmu devis vārdu. Beidziet huligānismu!

Artuss Kaimiņš, Saeimas deputāts: Ejiet uz Ētikas komisiju!

Sergejs Dolgopolovs, Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”: Beidziet huligānismu!

Artuss Kaimiņš, Saeimas deputāts: Ejiet uz Ētikas komisiju!

Vīlusies Saeimas darbā ir arī valsts kontroliere.

Elita Krūmiņa
valsts kontroliere

Nav vēlēšanās, lai par nelikumīgu rīcību piedzītu zaudējumus. Nu, negribas. Jo negribas ar savu maciņu atbildēt.

Tikmēr komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs skaidro, ka likuma labojumi paredz sistēmiskas izmaiņas, par kurām tā arī nav izdevies pārvarēt domstarpības.

Sergejs Dolgopolovs, Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”: Labāk, ja Saeima strīdas par to, lai pieņemtu pareizu lēmumu, nekā tā steidzas un pieņem nepareizu lēmumu.

Gatis Suhoveckis, LNT Ziņu žurnālists: Bet, vai divi gadi nav nesamērīgs termiņš?

Sergejs Dolgopolovs, Valsts pārvaldes komisijas vadītājs, “Saskaņa”: Zināt, es jums pateikšu, ka gadās arī garāki termiņi, kad tiešām ir grūti izdarīt pareizu izvēli. 

Komisijas vadītāja ieskatā, par Valsts kontroles pilnvaru paplašināšanu būtu jālemj nākamajam Saeimas sasaukumam, jo, viņaprāt, nebūtu pareizi likumu labot priekšvēlēšanu gaisotnē.