Valsts kontrole secinājusi, ka izdienas pensiju sistēma nav godīga pret parastajiem vecuma pensiju saņēmējiem

19 komentāri
Valsts kontrole secinājusi, ka izdienas pensiju sistēma nav godīga pret parastajiem vecuma pensiju saņēmējiem
Foto: f64

Valsts kontrole (VK) mudina beidzot sakārtot izdienas pensijas. Revidenti secinājuši, ka izdienu pensiju sistēmā valda haoss, un tā nav godīga pret parastajiem vecuma pensijas saņēmējiem. Ar pretlikumīgām metodēm, piemēram, tiek apiets liegums izdienas pensiju saņēmējiem turpināt strādāt profesijā. Vienu šādu īpaši kliedzošu gadījumu Ugunsdzēsēju koledžā VK lūgusi pārbaudīt Ģenerālprokuratūrai.

Izdienu pensiju sistēma bija radīta ar cēlu mērķi – nodrošināt ienākumu kompensāciju noteiktu profesiju pārstāvjiem, kuri kādā brīdī nespēj turpināt darbu. Taču, kā pārliecinājusies VK, realitātē vairāk nekā 70% izdienas pensiju saņēmēju turpina strādāt, turklāt bieži tajā pašā profesijā un pat amatā. Valsts kontroliere Elita Krūmiņa uzskata, ka šāda sistēma ir negodīga attiecībā pret visiem vecuma pensijas saņēmējiem, kuriem vecuma slieksnis ar katru gadu pieaug.

“Izdienas pensiju saņēmēju loks ir ļoti paplašinājies. Arvien vairāk ir pretendentu, kas to vēlētos saņemt. Ir pilnīgi skaidrs, kāpēc tas tā ir, jo izdienas pensiju saņemšana ir ļoti izdevīga. Pirmkārt, to apmērs ir daudz lielāks nekā, ja šīs persona saņemtu vecuma pensiju. Atšķirība ir pat pusotru reizi. Tāpat ir iespēja pensionēties daudz agrāk,” norāda Krūmiņa.

Kā kliedzošu piemēru izdienu sistēmā valdošajam haosam VK min gadījumu ar atvaļināto ģenerāli Ainaru Penci. Pēc aiziešanas izdienas pensijā 2011. gadā viņu iecēla Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas vadītāja amatā, lai gan likums paredz, ka to var vadīt tikai persona ar speciālu dienesta pakāpi. Lai šo normu apietu, Pencim tika radīts īpašs izņēmums.

“Šis amats ir pilnīgi nepamatoti pārkvalificēts par civilu amatu un rezultātā to ieņem persona, kas saņem arī izdienas pensiju, kas pēc būtības viņai nepienāktos. Valstij tas izmaksā vairāk nekā 170 000 eiro,” skaidro Valsts kontroliere.

VK ieskatā, Pencim radītais izņēmums ir pretlikumīgs, tāpēc situāciju lūgts izvērtēt KNAB un Ģenerālprokuratūrai, vai nav notikusi valsts līdzekļu izšķērdēšana.

Ugunsdzēsēju koledžas vadītājs Ainars Pencis TV3 Ziņām kategoriski atteicās komentēt, cik ētiski ir tas, ka speciāli viņam radīti apstākļi, kas ļauj atvaļinātajam ģenerālim vienlaikus saņemt prāvu izdienas pensiju un algu par koledžas vadīšanu.

“Es nekādus komentārus nesniegšu! Lai Krūmiņa arī sniedz komentāru. Ko es varu, johaidī, sniegt! Katram, kam ienāk kaut kas prātā, var runāt. Lai viņa iet uz Ministru kabinetu, jo Ministru kabinets atļāva to visu darīt,” sacīja Pencis.

Kā noskaidroja TV3 Ziņas, par koledžas vadītāju Penci ar īpašu rīkojumu iecēla cits ģenerālis, Ugunsdzēsības dienesta vadītājs Oskars Āboliņš. Viņš atzina, ka Pencim radīts izņēmums, lai viņu paturētu sistēmā: “Penča kungs tobrīd ar savām zināšanām likās labākais kandidāts koledžas direktora amatam, tāpēc tika veiktas visas darbības, lai viņu novērtētu un ieceltu amatā. (TV3: Bet, cik ir ētiski, ka viena cilvēka dēļ tiek mainīts nolikums?) Protams, te var pacelties jautājums par ētiku. Šobrīd varu pateikt tikai to, ja tas ir pārkāpums, tas nav pieļaujams.”

Zīmīgi, ka otrdien Āboliņš pret Penci un vēl vienu VUGD darbinieku rosinājis sākt disciplināro izmeklēšanu par citu VK atklātu skandalozu gadījumu. Runa ir par Ogres novada Ķeipenes depo telpās izvietoto medību klubu “Plauži”.  Starp tā dalībniekiem ir arī Pencis, kurš ar “bises brāļiem” telpas izmantojis personīgām vajadzībām.

Satraukumu par notiekošo pauž Iekšlietu ministrija, kurai esot bažas, ka šādu skandālu dēļ varētu tikt pārskatīta izdienas pensiju sistēma, bez kuras daudzus policistus, robežsargus un ugunsdzēsējus dienestā neesot cerību noturēt.