Valsts kompensācijas bankrotējušā uzņēmuma “Prieks tūre” klientiem ir bīstams precedents, norāda premjers

2 komentāri

Valdība pirmo reizi tiek aicināta no valsts budžeta izmaksāt kompensācijas likvidētas tūrisma kompānijas klientiem par nesaņemtajiem pakalpojumiem. Šādu prasību iesniegusi Ekonomikas ministrija, to pamatojot ar Eiropas Savienības (ES) jauno regulējumu. Taču valdības vadītājam un vairākiem ministriem ir bažas par bīstama precedenta radīšanu, tāpēc lēmuma pieņemšana pagaidām ir atlikta.

Valstij ir pienākums aizsargāt klientus tūrisma uzņēmumu bankrota gadījumā, jo to paredz ES jaunais regulējums. Tā norāda tūrisma nozari uzraugošā Ekonomikas ministrija.

Tāpēc valdība tiek aicināta no valsts budžeta piešķirt vairāk nekā 160 tūkstošu eiro kompensāciju par nesaņemtajiem pakalpojumiem uzņēmuma “Prieks tūre” klientiem.

Tūrisma firma pagājušajā vasarā pārtrauca darbību un pašu spēkiem varēja atmaksāt vien 15 procentus naudas, ko bija palikusi parādā par nesniegtajiem pakalpojumiem.

“Šis konkrētais gadījums diemžēl ir “iekritis” mirklī starp brīdi, kad stājās spēkā jaunais regulējums, un brīdi, kad tas ir pilnībā ieviests. Pilnībā tiek ieviests nākampirmdien, ar 1. jūliju. Līdz ar to gribētos cerēt, ka šis ir pirmais, vienīgais un pēdējais šāds gadījums,” pauž Ekonomikas ministrijas pārstāvis Gatis Silovs.

Kā skaidro ierēdņi, tagad ir stingrākas prasības tūrisma uzņēmumiem apdrošināt savus riskus, lai problēmu gadījumā kompensācijas negultos uz nodokļu maksātāju pleciem. Taču vairākus ministrus tas nepārliecināja.

“Ja tādi gadījumi notiks, tad nedrīkst attiecināt šo naudu uz, piemēram, pensionāri, kura nekad nav izbraukusi no sava ciemata, bet no viņas nodokļiem mēs maksāsim daļu kompensācijas,” saka finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Šī ir pirmā reize, kad no valsts budžeta tiek prasīta nauda kompensāciju izmaksāšanai bankrotējušas tūrisma kompānijas klientiem, tāpēc bažas par bīstama precedenta radīšanu pauda arī premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV): “Tagad iznāk tā, ka bizness aiziet “pa pieskari”. Īpašnieks vēl, iespējams, dibina jaunu uzņēmumu. Un nodokļu maksātāji sedz zaudējumus. Tas nav pareizi.”

Līdz ar to valdība atlika lēmumu par kompensāciju izmaksāšanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Ministri vispirms vēlas iegūt detalizētāku informāciju par nu jau likvidēto tūrisma firmu, par to, kā nozare tiek uzraudzīta, un arī saņemt papildu garantijas, ka šī ir ārkārtas situācija, kas nedraud atkārtoties.