Valsts himna: Publiskots LZA ekspertu slēdziens. Konsīlijam vairāki ieteikumi himnas lietojumam

Pievienot komentāru

Jāizveido vismaz viens precīzs himnas ieraksts, kas būtu etalons. Pilnīgi brīvs valsts himnas aranžējums nav pieļaujams. Šie ir tikai daži no ieteikumiem, kurus savā lēmumā iesaka Latvijas zinātņu akadēmijas ekspertu konsīlijs.

Kritiku par Latvijas himnas praktisko izpildījumu pirms vairākiem mēnešiem izteica diriģents Edgars Račevskis.

Pēc viņa novērojumiem, publiskos pasākumos, nereti himnas melodija un teksts tiekot pārāk plaši interpretēts. Himnas ”Dievs, svētī Latviju” atskaņošanā tas nebūtu pieļaujams. Pēc Račevska ieteikuma tika sasaukts ekspertu konsīlijs, kurš šodien publicējis savus ieteikumus. Piemēram, ierakstīt vienu himnas versiju, atteikties no tā sauktās ”īsās versijas” un himnas lietojumu mācīt jau skolā.

Raita Karnīte
LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas vadītāja

Pats galvenais konceptuālais slēdziens ir tāds – himna ir dzīva, kamēr to dzied. Viņa ir jādzied, bet lai dziedātu – jāspēj dziedāt, jāpierod. To var darīt skolā, piemēram, sākot nedēļu, iedzīvināt himnas dziedāšanas tradīciju.

Atsevišķus ieteikumus plānots nostiprināt arī likumdošanā. Saeimas Juridiskās komisijas loceklis Ivars Brīvers atturējās nosaukt, kāds būtu ieceres politiskais atbalsts.