Valsts gatava apmaksāt aknu transplantāciju, taču to sarežģī donoru pieejamība

0 Komentāru
Valsts gatava apmaksāt aknu transplantāciju, taču to sarežģī donoru pieejamība
Foto: LETA

Latvijā šogad beidzot sākta valsts apmaksāta aknu transplantācija, kas dod cerību dzīvot daudziem hroniski slimiem pacientiem. Sarežģītās operācijas veic Stradiņa slimnīcā, un sākotnēji tās konsultē Kauņas klīnikas mediķi.

Tomēr ar valsts gatavību maksāt par operācijām nav gana. Lai cilvēkiem laikus palīdzētu, Latvijai jāpievienojas starpvalstu sistēmai, kas ļauj operatīvi mainīties ar donoru orgāniem.

Brīdis, kad Latvijā beidzot apmaksās aknu transplantācijas operācijas, tika gaidīts gadiem, nemaz nerunājot par to, ka šo termiņu visu laiku atlika. Nu valsts gadā gatava apmaksāt 7 šādas operācijas, un pirmā no tām aizvadītajā nedēļā sekmīgi veikta. Taču tagad jārisina nākamā problēma – donoru pieejamība.

Kā stāsta ķirurgs Jānis Vilmanis, kurš Stradiņa slimnīcā vadīja pirmās aknu transplantācijas komandu, operācija bijusi sarežģīta, bet – veiksmīga. Pacients pirmās dienas pavadījis reanimācijā, bet nu jau pārvests uz savu palātu gastroenteroloģijas nodaļā. Tā kā Latvijā līdz šim tikai vienu reizi šāda operācija veikta (2011. gadā), tad, sākot valsts apmaksāto aknu transplantācijas programmu, nolemts piesaistīt ķirurgus no Lietuvas.

Jānis Vilmanis
Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas galvenā ārsta vietnieks, ķirurgs

Esam noslēguši vienošanos ar Kauņas Universitātes klīnikas kolēģiem, kuriem pieredze jau vairāk nekā 10 gadus, viņi atbrauca uz šo operāciju, piedalījās liela komanda no mūsu slimnīcas kolēģiem, ne tikai ķirurgi, kas nodarbojas ar abdominālo ķirurģiju, bet arī asinsvadu ķirurgi,  anesteziologi, māsiņas.

Vienošanās paredz, ka lietuvieši brauks talkā uz vēl dažām nākamajām aknu transplantācijas operācijām, bet pēc tam Latvijas ķirurgi tās veiks patstāvīgi. Par gandrīz pusmiljonu eiro šogad paredzēts pārstādīt aknas vēl sešiem pacientiem, ja vien – būs aknu donori; un tā šobrīd ir liela problēma. Akūtajā rindā ir jau trīs cilvēki.

“Mums ir trīs tādi pacienti, kuri ir pilnībā izmeklēti un kuriem neatliekamā kārtā ir vajadzīga šī operācija, ja būtu donors – šodien, rīt. Bet ir arī pasīvais saraksts ar pacientiem, kuriem ir nepieciešama aknu transplantācija, bet viņu stāvoklis vēl ir pietiekoši stabils,” norāda Vilmanis.

Latvija šobrīd donorus var meklēt tikai savu iedzīvotāju vidū, bet, piemēram, igauņi jau pievienojušies “Scandi Transplant” sistēmai. Tas nozīmē, viņi ar donoru orgāniem apmainīties drīkst tikai Skandināvijas valstu starpā.

Kopš Igaunija pievienojusies “Scandi Transplant” organizācijai, savu donoru orgānus Latvijas iedzīvotājiem dot vairs nedrīkst, un to uz savas ādas pieredzēja arī latviete Laima Liepiņa, kurai jau bija saziedoti 67 000 eiro plaušu transplantācijai, taču viņai nācās atgriezties no Tartu klīnikas bez jaunām plaušām.

Laima Liepiņa
gaida rindu uz plaušu transplantāciju

Gaidu brīnumu, pareizāk sakot. Jo šobrīd es pati nezinu neko. Jā, es ceru uz donoru, bet, kā tas atrisināsies, es šobrīd absolūti nezinu. Es dzīvoju pēc principa – katra diena tā ir manējā, un es par to priecājos. Jo es neesmu spējīga neko izdarīt. Es vēl esmu dzīva, un dienas, kas ir, tās ir manējās.

Kā norāda Latvijas Transplantācijas centrā (LTC), šobrīd tiek meklēti veidi, kā palielināt donoru pieejamību pašmājās, proti, mainot likumus, kas noteiks, ja cilvēks nav kategoriski aizliedzis savus orgānus izmantot pēc nāves, viņš to ir atļāvis. Lai iestātos tādā donoru apmaiņas organizācijā, kā “Scandi Transplant”, Latvijai jāizpilda virkne mājasdarbu.

“Šeit, Stradiņos, arī jāpilnveido darbs, sākot ar laboratoriju, pēc tam seko donoru dienests, kas ir jānostiprina, un jāpalielina donācijas skaitu slimnīcā. Tikai tad, kad viss būs attīstīts, var runāt par iestāšanos kādā apmaiņas organizācijā,” uzsver LTC vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Jušinkis.

Jušinskis pieļauj, ja tuvākā gada vai divu laikā Latvija spēs izpildīt prasības un pievienoties “Scandi Transplant” organizācijai, tātad – būtiski palielināsies donoru pieejamība.

0 Komentāru