Valsts budžeta kavēšanās dēļ var būt apdraudēta iespēja Eiroparlamenta vēlēšanās balsot jebkurā iecirknī

Pievienot komentāru
Valsts budžeta kavēšanās dēļ var būt apdraudēta iespēja Eiroparlamenta vēlēšanās balsot jebkurā iecirknī
KASPARS KRFATS, F64

Tā kā valdības veidošana stipri ievilkusies, aizkavējusies arī šī gada valsts budžeta izstrāde un apstiprināšana. Pašlaik dzīvojam pēc pagaidu budžeta, taču tas neparedz finansējumu atsevišķiem mērķiem. Viens no tādiem ir tiešsaistes reģistra ieviešana Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas ļautu vēlētājiem balsot jebkurā iecirknī. Ja budžets tuvākajā laikā netiks pieņemts, nāksies balsot pa vecam.

25. maijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas un Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) bija iecerējusi uz tām nodrošināt iespēju nobalsot jebkurā sev ērtā iecirknī. Taču radušās bažas, vai tas būs iespējams – tā kā vēl nav apstiprināts šī gada valsts budžets, nav arī atvēlēts finansējums 300 000 eiro apmērā tiešsaistes reģistra ieviešanai, lai varētu notikt vēlētāju datu apmaiņa.

“Kamēr nav finansējuma, mēs nevaram šo vienošanos slēgt, jo tas nes līdzi atbildību,” saka CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars. “Šāda sistēma, kad mēs lietojam vēlētāju reģistru kā elektronisku centralizētu datubāzi, kā instrumentu, ko izmanto datu apmaiņai. Vienlaikus tas mums dotu drošību par to, ka viens vēlētājs novēl tikai vienu reizi, ka ir iekļauts vēlētāju sarakstā un nepakļauj dienaskārtībai, kurā dienā jābūt kurā iecirknī.”

Eiropas Parlamenta vēlēšanās ierasti balsošana notikusi tikai noteiktā iecirknī atbilstoši vēlētāju reģistram, taču pērn Saeimas deputāti nobalsoja par grozījumiem, kas piedāvā plašākas iespējas piedalīties vēlēšanās. CVK vēlētos šo sistēmu izmēģināt vēlēšanās maijā, lai pēc tam to varētu izmantot pašvaldību un Saeimas vēlēšanās, iztiekot bez vēlētāju apliecības, kas nesenajās parlamenta vēlēšanās izrādījās kā apgrūtinājums. Domājams, šāda kārtība arī veicinātu vēlētāju līdzdalību.

“Ir būtiski, ka vēlēšanu kārtība tiek piedāvāta atbilstoši dienaskārtībai šodienas cilvēkam. Viņa dienaskārtība atšķiras no tā, kāda dienaskārtība bija pirms desmit, 20 gadiem. Ja datu apmaiņu nevar veikt, vēlēšanas notiks kā līdz šim, bez attīstības uz priekšu,” norāda CVK vadītājs.

Pēc Cimdara teiktā, darbs pie reģistra ieviešanas būtu jāsāk vēlākais janvāra beigās. Eiropas Parlamentā Latvija ievēlēs astoņus deputātus. Par atkārtotu nekandidēšanu izteikušās līdzšinējās deputātes Sandra Kalniete un Iveta Grigule-Pēterse.