Valstij piederošie grausti: VNĪ mēdz maksāt paaugstināto NĪN, nevis īpašumus remontēt

4 komentāri

Rīgas pašvaldība kritizē “Valsts nekustamos īpašumu” (VNĪ) pārvaldītāju, ka tas neuzvedas kā gādīgs saimnieks. Izrādās, diezgan daudzas, pat prominentas, valstij piederošās ēkas ir graustu statusā. Tāpēc par tām pašvaldība piemēro paaugstinātus nekaustāmā īpašuma nodokļus.

Rīgas dome paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli piemēro ēkām, kas degradē pilsētvidi vai ir bīstamas. Tā kā atšķirība starp parasto un paaugstināto likmi var sasniegt pat deviņas reizes, privātīpašnieki bieži vien sāk savu īpašumu sakārtot.

“Ja mēs runājam par VNĪ, ļoti daudz gadījumu, ka viņi nereaģē uz mūsu brīdinājumiem. Kāpēc, nezinu. Tāda sajūta kā padomju laikā, tā nauda nav mana personīgi, tāpēc es necenšos sakārtot,” saka Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR).

Piemēram, par ēku Merķeļa ielā 11 valstij nekustamā īpašuma nodoklī jāmaksā 14 tūsktoši eiro. Tā kā ēka nav savesta kārtībā, tad dome tai piemēro paaugstināto NĪN, jau 89 tūkstošu eiro apmērā, vēsta TV3 Ziņas.

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

TV3 vēsta, ka par Valsts policijas (VP) ēku Gaujas ielā tiek pārmaksāti deviņi tūkstoši, par jūgendstila namu Audēju ielā – 12 tūkstoši, par ēku iepretim Nacionālajam Mākslas muzejam – 23 tūkstoši eiro. Degradējošā stāvokļa dēļ paaugstināts nodoklis savulaik maksāts arī par māju, kurā ierādīti dzīvokļi eksprezidentiem.

“Kauns pilsētas centrā, pie Ministru kabineta, pašā centrā, mājai ir zaļai siets. Sakārtot fasādi ir daži tūkstoši. Šeit šī slimība, ja man uzstādītu diagnozi, tā ir hroniska slimība,” skarbi izsakās Burovs.

Gadā par padsmit objektiem Rīgā valsts nodoklī pārmaksājusi, nevis ieguldījusi remontos 130 tūkstošus eiro. Valstij pilnībā piederošais uzņēmums medijiem izplatītā paziņojumā skaidro, ka mērķtiecīgi strādājot pie graustu sakārtošanas.

“VAS ”Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) mērķtiecīgi strādā pie graustu sakārtošanas programmas – 2019. gadā samazināts valstij piederošo vidi degradējošo objektu skaits par 95 objektiem – nojauktas 19 būves, pārdoti 76 objekti 34 adresēs, dodot iespēju šo teritoriju jaunai attīstītībai. Vairākiem īpašumiem pērn veikti atjaunošanas darbi un degradējošo būvju statusi atcelti,” paziņojumā norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Pērn atjaunota valsts akadēmiskā kora “Latvija” mājvietas fasāde, par 25 tūkstošiem eiro kārtībā savesti Latvijas Radio ēkas balkoni. Šogad plānots līdz galam atjaunot Ekonomikas ministrijas ēku, posmos tiek rekonstruēta izstāžu zāle “Arsenāls”, stāsta uzņēmumu pārraugošās padomes priekšsēdētājs.

“Es neesmu redzējis tādu projektu, kur fasādes, degradētas fasādes sakārtošana varētu noritēt, būs īstenojama par pāris tūkstošiem, diemžēl tās ir stipri lielākas naudas. It īpaši Rīgas centrā, kur ir vēsturiskās mājas un jāveic restaurācijas projekti,” saka VNĪ padomes priekšsēdētājs Jānis Garisons.

Garisons arī akcentē, – naudas visam nepietiek, jo šogad VNĪ budžetā graustu sakārtošanai atvēlēti pieci miljoni eiro. Tomēr uzņēmuma padome grasās prasīt valdei arī aprēķinus, lai pārliecinātos, ka remontdarbi tik tiešām ir dārgāki nekā nodokļa pārmaksa.

4 komentāri