Valstij dāvātā Gaiziņkalna virsotne izrādās vismaz par 10 centimetriem augstāka

3 komentāri
Valstij dāvātā Gaiziņkalna virsotne izrādās vismaz par 10 centimetriem augstāka
Foto: Jānis Zariņš

Visticamāk, jau nākamgad Latvijas augstākā kalna Gaiziņa virsotne nonāks valsts īpašumā. Pašreizējā kalna īpašniece Inese Apele nolēmusi tā virsotni dāvināt Latvijai, lai tā uz mūžu mūžiem būtu pieejama sabiedrībai. Šobrīd visa Gaiziņkalna apkārtne faktiski izpārdota bagātniekiem, un viņa ir nobažījusies, ka tas pats var notikt arī šobrīd viņai piederošo īpašumu.

Vienlaikus jau tuvākajā laikā tiks precizēts Gaiziņkalna augstums, kas, visticamāk, ir vismaz 10 centimetrus lielāks nekā uzskatīts līdz šim. Ģeologi lēš, ka Gaiziņš ir vismaz 16000 gadus vecs. Pēc 1971. gadā ieviestās Baltijas augstumu sistēmas tā augstums ir 311,6 metri virs jūras līmeņa. Tomēr jau vairākus gadus Latvija pārgājusi uz Rietumeiropā izmantotu Eiropas atskaites sistēmu, kā rezultātā gan Gaiziņa, gan citu kalnu augstums ir mainījies. Lai precizētu, cik īsti Gaiziņš ir augsts, pagājušonedēļ notika tā pārmērīšana, izmantojot GPS signālus. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Ģeodēzijas nodaļas vadītājs Ivars Liepiņš uzsver, ka pārējiem kalniem augstuma izmaiņas noteiktas automātiski pēc algoritma, tomēr ar Gaiziņu situācija atšķiras.

Pašlaik notiek precizēšana, kur īsti Gaiziņam augstākā vieta atrodas. Tāpat ir jautājums par to, kas iepriekš tika uzskatīta par augstāko vietu, jo tur atrodas arī triangulācijas punkts – krustakmens, kam augstums dažādos avotos atšķiras.

Ja par augstāko punktu tiks atzīta tā pati vieta, kas iepriekš, tad Gaiziņa augstums jaunās atskaites sistēmas dēļ palielināsies par 10 centimetriem, taču, ja kartogrāfi uzskatīs, ka arī būvgruži, kas apauguši ar zāli pieskaitāmi pie Gaiziņkalna reljefa, tad pieaugums varētu būt vēl lielāks. Ivars Liepiņš sola, ka rezultāti būs jau drīz.

Precīzi zināms būs pēc valsts svētkiem, 21.-22. novembrī, jo mums ir jāsagaida satelīta precīzās orbītas. Mēs veicām novērojumus ar globālo pozicionēšanu un satelītu precīzās orbītas atnāk pēc 2 nedēļām.

Rezultātu gaidīšanā iesaistījies arī vietējais novada tūrisma informācijas centrs, kas iedzīvotājus aicina uzminēt jauno Gaiziņa augstumu. Par šādām aktivitātēm gandarījumu pauž kalna īpašniece Inese Apele.

Tad, kad būs tā vieta iezīmēta, tad es domāju, ka būs tik forši, ka visi bērni nāks un stāvēs visaugstākā vietā Latvijā. Vismaz, ja es būtu bērns, es ļoti priecātos.

Inese Apele ir Amerikas latviete, kas Gaiziņa virsotni un daļu zemes tam apkārt mantojusi no tēva, kurš dzimis vienā gadā ar Latviju, proti 1918. gadā. Ņemot vērā pēdējo gadu tendences, ka Latvijas zeme tiek izpārdota ārzemniekiem, Inese Apele nolēmusi nepieļaut situāciju, ka Gaiziņš kādu privātīpašnieku dēļ sabiedrībai nākotnē varētu tikt liegts. Tāpēc kalna virsotne tiks nodalīta no pārējā viņas īpašuma un dāvināta valstij. Sākotnēji gan 0,7 hektārus lielo kalna galotni viņa vēlējusies atdot pašvaldībai, bet tā tik mazu platību nav bijusi gatava pārņemt.

Es skatos, kas te apkārt notiek un kas Latvijā notiek, un tas būtu tomēr pareizi, jo šī ir Latvija svētvieta un ir svarīgi, lai tā netiktu apbūvēta. Nevienu zīmi jūs nekur neredzat, ka te aizliegts nākt un tas ir līgumā iekšā, ka nedrīkst nevienam aizliegt nākt uz Gaiziņu. Ja valsts nevarēs nosargāt Gaiziņu, tad valsts vairs nebūs.

Foto

Gaiziņkalna virsotni Inese Apele valstij grib dāvināt kopā ar vīziju par to, kam uz kalna būtu jāatrodas. Tostarp viņa šeit vēlas redzēt torni, kurā mūžam plīvotu sarkanbaltsarkanais karogs.

Mana vīzija ir, ka uz kalna ir tornis, piemineklis Tālavas taurētājam un kaut kur pa vidu varētu būt saules pulkstenis.

Šobrīd jau sākta Gaiziņa virsotnes dāvinājuma dokumentu kārtošana. Darījumā valsti pārstāv Dabas aizsardzības pārvalde un Vides un reģionālās attīstības ministrija. Nozares ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) gan norāda, ka process nebūs ļoti ātrs.

Ir jārisina vesela virkne jautājumu, kas saistīti ar pieeju kalnam. Tur apkārt ir citu īpašnieku zemes gabali ar servitūtu tiesībām, turklāt ir jāmēģina saglabāt lietas, kas tur ir – slēpošanas trases, kam jāparedz juridiskās formas.

Šobrīd izvirzīts mērķis dokumentus nokārtot līdz pavasarim. Inese Apele vēlētos, lai viņas vīzija par skatutorni un citiem pārējiem objektiem Gaiziņa virsotnē tiktu realizēta līdz Latvijas simtgadei.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl