Valdības veidošana: vairums partiju ieņem nogaidošu nostāju

4 komentāri
Valdības veidošana: vairums partiju ieņem nogaidošu nostāju
MĀRTIŅŠ ZILGAVIS, F64

Dienu pēc tam, kad izgāzās Jāņa Bordāna (JKP) centieni izveidot valdību, vairums politisko spēku ieņēmuši nogaidošu pozīciju. Politiķi turpina neformālas konsultācijas, bet oficiālas sarunas šodien netika rīkotas. Partijas gaida, kuram kandidātam Valsts prezidents Raimonds Vējonis nākamajam dos iespēju mēģināt izveidot valdību.

Konsultācijas par nākamo premjera amata kandidātu Valsts prezidents atsāks pēc valsts simtgades svētkiem. Bet viņš sagaida, ka partijas turpmākās dienas izmantos, lai meklētu kopsaucējus. Atsaukties prezidenta aicinājumam politiskos spēkus mudina apvienības “Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce.

Šorīt raidījumā “900 sekundes” viņš sacīja, ka šis laiks partijām jāizmanto lietderīgi: “Tas ir, protams, atkarīgs no partiju atvērtības. Mēs esam gatavi tikties un runāt. Mēs to arī aktīvi veicināsim. Uzrunāsim politiskās partijas sarunāties, nevis lai aģitētu par vienu vai otru valdību, bet lai saprastu, kā mēs varam kopā strādāt.”

Tikmēr vairums partiju uzskata, pirms mēģināt vienoties par jaunu koalīciju, ir jāsagaida, kuram kandidātam prezidents nākamajam uzticēs valdības veidošanu.

“Kamēr nav Valsts prezidenta nominēts kandidāts, kuram ir visas pilnvaras sākt runāt jau atbilstoši Satversmei, ir samērā grūti pie pašreizējās situācijas, kur ir pietiekami daudz jau sarunāts, kur ir gana daudz aizvainojuma, kur ir gana daudz dažādu, nu, teiksim, paziņojumu izskanējis, ķerties atkal un mēģināt kaut ko runāt,” pauž Saeimas deputāts un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

“Šobrīd jautājums, vai līdz svētkiem izdosies vienoties par kādu stabilu vairākumu, es domāju, ka tas nebūs vienkārši. Maksimums, kas būtu iespējams, ir saprast, vai vispār par to ir iespējamas tālākas sarunas. Ir noticis tas, ko Nacionālā apvienība prognozēja pirms vēlēšanām, ka ir iespējas izveidot vai nu ļoti nestabilu valdību, vai nu ir ilgstoša strupceļa situācija. Un izskatās, ka no šī strupceļa tikt ārā, tas prasīs daudz pacietības, daudz nervu un daudz darba,” norāda VL-TB/LNNK priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Sagaidīt prezidenta lēmumu aicina arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kā arī partija “KPV LV”. Tās premjera amata kandidāts Aldis Gobzems sevi uzskata par vienīgo, kurš spēs izveidot valdību: “Lai cik varbūt utopiski neizskatītos, es uzskatu, ka šī brīža politiskajā situācijā “KPV LV” ir vienīgais politiskais spēks, kas faktiski ir spējīgs izveidot valdību.”

Taču vienalga, kuram prezidents dos iespēju mēģināt izveidot valdību, vieglas dienas negaida nevienu kandidātu, prognozē Gobzems: “Ir skaidrs, ka nākamajam Ministru prezidenta [amata] kandidātam ir jāapbruņojas ar baldriānu pudelīti un būs jābūt izcilam diplomātam un izcilam faktiski arī psihoterapeitam.”

Prezidents nākamnedēļ plāno tikties gan ar Aldi Gobzemu, gan Arti Pabriku, kurš ir “Attīstībai/Par!” premjera amata kandidāts.
4 komentāri