Valdības izbraukuma sēžu pionieris – Aigars Kalvītis

Pievienot komentāru
Valdības izbraukuma sēžu pionieris – Aigars Kalvītis
Foto: F64

Līdz šim valdības sēde kādā no Latvijas reģioniem rīkota tikai vienu reizi. Gandrīz pirms desmit gadiem Aigara Kalvīša Ministru kabinets devās uz Valmieru.

Vidzemnieku interese par valdības sēdi bija tik liela, ka pietrūka sēdvietu. Ministri ar darba kārtības izskatīšanu tika galā nepilnās divās stundās. Skatītāji sēdi pameta ar dalītām izjūtām. “Vai bija interesanti? Es teiktu – savdabīgi. Brīžiem šķita, ka viņiem pašiem nav interesanti, jo Ministru prezidenta kungs runāja pa telefonu. Tas man tā dīvaini likās,” LNT Ziņām toreiz sacīja viena no skatītājām Zane Jēkabsone.

Savukārt premjers pats bija apmierināts.

Aigars Kalvītis, bijušais Ministru prezidents

Katrā ziņā domāju, ka šis pirmais mēģinājums izdevies.

Aigars Kalvītis bija iecerējis rīkot izbraukuma sēdes arī turpmāk. Taču ne viņš, ne visi nākamie premjeri valdības izbraukuma sēdes kādā no reģioniem līdz šim tā arī nebija rīkojuši. Bijusī premjerministre Laimdota Straujuma uzskata, ka izbraukuma sēdes ir lietderīgas vien tad, ja tās nav formālas.

Laimdota Straujuma, bijusī Ministru prezidente (Vienotība)

Te ir jāskatās, ko izskata, vai tā nav formāla. Formāla – tur nav jēgas. Bet, ja izskata pēc būtības jautājumus, iespējams, kas saistās ar reģiona attīstību, tad tas ir, manuprāt, atbalstāmi.

Savukārt Edgars Zalāns, kurš bijis pašvaldību lietu ministrs trīs valdībās, jēgu doties ārpus valdības ēkas nesaskata. Izbraukuma sēdes, viņaprāt, nav nekas vairāk kā ministru ekskursija.

Edgars Zalāns, bijušais reģionālās attīstības ministrs

Īpaši jēdzīgi tas nav. Man liekas, mūsdienās, kad katram internets ir kabatā ar telefonu un katrs var iepazīties ar valdības sēdi, ar tās darba kārtību un patiesībā skatīties internetā, šādam izbraukumam racionāla izskaidrojuma nav. Ja ministri grib aizbraukt ekskursijā uz Liepāju – tā ir skaista pilsēta – un it kā tuvāk iepazīties ar tās problēmām, tad droši vien, ka tā arī jāsaka. Saukt to par tādu valdības sēdi, tas tā ir nedaudz jocīgi.

Edgars Zalāns šaubās, vai tikai tāpēc, ka ministri ir sapulcējušies Liepājā, viņi spēs sekmīgāk risināt kurzemnieku problēmas. Bet politologs Ivars Ījabs uzskata, ka valdībai ir jāizmanto iespēja sēdes rīkot ārpus galvaspilsētas. Un, viņaprāt, nebūtu pareizi aprobežoties tikai ar Liepājas apmeklēšanu, kur pie varas ir premjera pārstāvētā partija.

Ivars Ījabs, politologs

Pati iespēja aizbraukt kaut kur valdībai parunāties ar cilvēkiem un kaut kādā ziņā arī nodemonstrēt to valdības darbu un iepazīties ar vietējo situāciju ir noteikti jāizmanto. Protams, ir jautājums par paritāti. Vai tagad ir ieplānots tādā veidā apbraukāt visas šāda līmeņa pilsētas? Citādāk kāds varētu uzdot jautājumu, vai gadījumā tas nav iecerēts tā, ka tiek braukts uz Liepāju gluži vienkārši tādēļ, ka Ministru prezidents, kā zināms, ir ievēlēts no Liepājas partijas.

Sēdes rīkošana Liepājā valdībai ir radījusi papildu izdevumus. Tā izmaksājusi vairāk nekā trīs tūkstošus eiro.

Papildu izmaksas aptuveni 2500 eiro apmērā radījusi skaņu aprīkojuma un video tehnikas īre, lai nodrošinātu tiešraidi un sēdes ierakstu video arhīvam.  Gandrīz 900 eiro samaksāts par telpu un cita aprīkojuma īri. Šajās izmaksās nav iekļauti tēriņi degvielai, ko sedz katra ministrija.

Kā skaidro Valsts kancelejā, ministriem būtu jādodas uz Liepāju jebkurā gadījumā, jo Liepājā notiek Ministru kabineta balvas pasniegšanas ceremonija, kas aizvadītajos gados tiek rīkota reģionos.

Video

Lasi vēl