Valdībā šomēnes nonāks OIK atcelšanai sagatavotie grozījumi likumos

1 komentārs

Ekonomikas ministrija (EM) sagatavojusi grozījumus likumos elektrības obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai.

Tuvākajās dienās tiks saņemts šo izmaiņu juridiskais izvērtējums, pēc kā tās virzīs izskatīšanai valdībā un arī Saeimā. Par to, kad un vai piemaksa par tā saucamo zaļo enerģiju pazudīs no elektrības rēķiniem, skaidrības gan joprojām nav.

Priekšlikumus OIK likvidēšanai ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) sola iesniegt divu nedēļu laikā. Joprojām gan nav veikts plānoto izmaiņu juridiskais izvērtējums.

Janvāra sākumā Saeima atbalstīja OIK atcelšanu no 31. marta. Tomēr jau tad bija skaidrs, ka šajā datumā iedzīvotāji no maksas par subsidēto elektrību atbrīvoti vēl netiks.

Ņemot vērā Saeimas norādījumus, EM finišam pietuvojušies grozījumi likumos, kas būtu veicami, lai no OIK atbrīvotos. Par paveikto nozares ministrs otrdien atskaitījās Saeimas Tautsaimniecības komisijai.

“Mēs esam praktiski sagatavojuši normatīvo aktu regulējumu, kuru iesniegsim pēc tam Ministru kabinetā (MK), un, izejot no tā, MK lems, kā rīkoties. Vienlaikus mēs pievienosim klāt anotāciju, kurā būs visi potenciālie riski, ietekmes, attiecīgi – tendences, kādas mēs varētu redzēt,” sacīja Nemiro.

Tuvākajās dienās tiks saņemts EM piedāvājuma juridiskais izvērtējums, ko par teju 10 000 eiro veic auditorkompānija “KPMG”. Ir virkne risku, kurus vēl pirms iepazīšanās ar izvērtējumu otrdien akcentēja Saeimas deputāti.

Pirms pasākumu iedarbināšanas OIK atcelšanai EM padomā ir arī citi pasākumi zaļās enerģijas nozares sakārtošanai. “Mēs redzam, kas notiek kontrolēs, kur vienotais tehnoloģiskais cikls ne vienmēr tiek izmantots, lietderīgais siltums tiek pūsts gaisā un dažādas citas krāpšanās, tajā skaitā pat ir bijušas stacijas, kas nav maksājušas nodokļus, nu, ļoti daudz problēmu,” atzina ekonomikas ministrs.

Pat ja tiks likvidēta obligātā iepirkuma komponentes ailīte iedzīvotāju rēķinos, ministrijai būs jāatrod veids, kā atbalstīt zaļo enerģiju. Atbalsta sniegšanu videi draudzīgiem elektrības ražotājiem rekomendē Eiropas Savienība.
1 komentārs