1 komentārs

Valdībai jādomā ne tikai, kur ņemt naudu veselības aprūpes reformai, bet potenciāli gadsimta lielākajam darījumam – gāzes pārvades un uzglabāšanas uzņēmuma ”Conexus Baltic Grid” iegādei.

Ekonomikas ministrija uzrunājusi starptautisku konsultantu, kā uzdevums – novērtēt kompānijas cenu. Jau skaidrs, ka runa ir par summu, kas rakstāma ar astoņām nullēm. Ministru prezidents gan akcentē, – ja darījums notiks, to nefinansēs no valsts budžeta līdzekļiem.

Uzņēmumu ”Conexus Baltic Grid” izveidoja pērn, kad sadalīja ilggadējo monopoluzņēmumu “Latvijas gāze”. Tā rīcībā nonāca gāzes pārvades infrastruktūra un Inčukalna pazemes krātuve. Ņemot vēra gāzes tirgus atvēršanu, līdz šā gada beigām trim akcionāriem, starp kuriem ir arī Krievijas “Gazprom”, savas akcijas ir jāpārdod.

Saskaņā ar likumu valdībai ir pirmpirkuma tiesības, taču nolemts negaidīt, kad privātie akcionāri izdomās, cik tie par Inčukalna krātuvi vēlas.

Iepriekš gāzes pārvades sistēmas vērtību kompānija ”Deloitte” bija aplēsusi ap 200 miljoniem eiro. Taču ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzskata, ka tā ir novecojusi informācija, jo pēc ”Conexus” izveides situācija mainījusies.

Pēc plāna starptautiskais konsultants tiks algots vēlreiz, lai saņemtu kompānijas vērtības aktuālo novērtējumu un izstrādātu stratēģiju sarunās ar ”Gazprom” un pārējiem akcionāriem. Ņemot vērā līdzšinējo retoriku, sarunās ar Aigara Kalvīša darba devējiem ministri sola izmantot spēka pozīciju, lai panāktu, ka gāzes infrastruktūra nonāk valsts vai tai simpātiska investoru rokās.

Ja sarunas nonāks līdz darījumam, nauda tam būšot, turklāt neatņemot līdzekļus veselības aprūpei vai kam citam.

Arī potenciālie dabasgāzes tirgotāji atzinīgi vērtē valdības nodomu, kļūt par infrastruktūras saimnieku.

Ašeradenam šonedēļ arī paredzēta tikšanās ar Lietuvas enerģijas ministru. Latvija gatavojas piedāvāt Baltijas valstīm kopīgi segt stratēģisko objektu – tādu kā Inčukalna gāzes krātuve un Klaipēdas sašķidrinātās gāzes terminālis -, izmaksas. Šobrīd katra valsts tās sedz katra no sava budžeta, kas kavē vienota Baltijas gāzes tirgus izveidei.

TOP komentāri

  • marta
    0 0 0

    marta

    Interesanti, pa kuru laiku Inčukalnu gāzes krātuve tika dāsni izpārdota!!! Vājprāts un tagad to jāatpērk par 200 mijoniem.... Domādams - neizdomāsi

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl