Komentāri

Kļuvis zināms, ka piena ražotājiem valsts piešķirs aptuveni sešus miljonus eiro, lai palīdzētu nozarei, kas cieš Krievijas ieviestā embargo dēļ. Tiesa gan zemkopības ministrs iepriekš atzinis, lai kompensētu piena iepirkšanas cenas samazināšanos, šogad nepieciešami teju 14 miljoni eiro. Par palīdzību ganāmpulku saimniekiem, valdība lems rīt, 25.augustā. 

Krievijai aizverot savu tirgu rietumu pārtikai, ir samazinājusies piena iepirkšanas cena, kas vairs nesedz pašizmaksu. Lai kompensētu šo starpību, šogad piena ražotājiem nepieciešami 13,9 miljoni eiro. Tā aprēķinājis zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Viņš informēja, ka palīdzība ganāmpulku saimniekiem izpaudīsies, kā atbalsts cilts darbam un, ja valdības rītdienas lēmums būs pozitīvs, kompensācijas jau pavisam drīz saņems plašs piena ražotāju loks.

Turpretī premjerministre Laimdota Straujuma informēja, ka uz atbalstu visi piena ražotāji nevar cerēt un kompensācijām valdība rīt atvēlēs krietni mazāk naudas – aptuveni seši miljoni eiro.

Savukārt, lai palīdzētu arī citiem ražotājiem, Saeima jaunnedēļ plāno pieņemt izmaiņas Publisko iepirkumu likumā. To mērķis ir atbalstīt vietējos lauksaimniecības produkcijas ražotājus, svītrojot normu, ka iepirkumos noteicošā loma ir lētākajai cenai.

Tikmēr pat Zemkopības ministrijā, kas tā iestājas par vietējiem ražotājiem, kafejnīcā tiek pārdots nevis pašmāju, bet Polijas piens. Ministram tas ir zināms un viņš sola to nepieļaut.

Tik liela uzmanība piensaimniekiem pievērsta tāpēc, ka šī nozare Latvijā visvairāk cieš Krievijas ieviestā pārtikas embargo dēļ.

Lasi vēl