Valdība iecerējusi par vairāk nekā 100 miljoniem palielināt budžeta fiskālo telpu “uz pašvaldību rēķina”

3 komentāri

Valdība uz vietvaru rēķina iecerējusi par vairāk nekā 100 miljoniem eiro palielināt valsts budžeta fiskālo telpu – par to sašutumu pauž Latvijas Pašvaldību savienība (LPS). Īpaši smagi reģionos varētu izjust valsts finansējuma apturēšanu skolēnu brīvpusdienām, bērniem no 1. līdz 4. klasei.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina brīvpusdienu nodrošināšanu 1.-4. klašu skolēniem nodot pašvaldībām, iegūtos līdzekļus varētu novirzīt prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām.

“Ņemot vērā, ka IZM budžets ir ierobežots, mēs esam ielikti tajā rāmī, un sadalāmā nauda ir tāda, kāda ir, lai nodrošinātu prioritātes IZM, ne zinātnei, ne pedagogu algai – mums nav izvēles! Atteikties no funkcijām, kas nav saistītas ar izglītības kvalitāti, metodeoloģiju, un tā tālāk,” saka izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Arī Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) ir pārliecināts, ka par brīvpusdienām valstij nevajadzētu maksāt: “Kam ir funkcija, tam jāmaksā. Otrkārt – lai saņem pabalstus tie, kam tas nepieciešams, nevis visi, tad tas nozīmē, ka tā naudas summa ir mazākā apjomā.”

Latvijas Pašvaldību savienība sarēķinājusi, ka iecere no 2020. gada pārtraukt no valsts budžeta apmaksāt pusdienas 1.-4.klašu skolēniem pašvaldībām gadā vien izmaksātu vismaz 19,7 miljonus eiro.

“Pašvaldībām pēkšņi šādu līdzekļu nav, ko maksāt! Pašvaldības no dažādām vietām saka – nebūs iespēju. Tas ir slogs ne tikai uz pašvaldībām, bet arī bērnu vecākiem,” saka LPS vadītājs Gints Kaminskis.

Lai gan jautājums par brīvpusdienām bija iekļauts piektdienas ārkārtas valdības sēdē, ministru ķīviņu dēļ visa darba kārtība pārcelta uz nākamo nedēļu. Pašvaldību savienība cer, ka šajā laikā politiķi tomēr mainīs savu lēmumu, lai gan iepriekšējās sarunas nav rezultējušās ar panākumiem.