Valdība iecerējusi lielas izmaiņas FKTK vadībā

2 komentāri

Saeimai būs jāskata valdības virzītie grozījumi likumos, kas iezīmē būtiskas izmaiņas galvenajā banku uzrauga – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) – darbībā jau rudenī, tajā skaitā – pirms termiņa pārvēlētu jaunu padomi.

Paužot neapmierinātību ar Eiropas Padomes organizācijas “Moneyval” rekomendāciju izpildi, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) februārī pieteicis finanšu sistēmas kontroles “kapitālo remontu”.

Pirmās izmaiņas īsā laikā gatavas Finanšu ministrijai – ar grozījumiem likumos rosināt banku galvenā uzrauga FKTK stiprināšanu. Ministrija uzskata – izmaiņas būs tik būtiskas, ka jārīko padomes ārkārtas vēlēšanas.

Pirmkārt, ministrija grib cīņu ar naudas atmazgāšanu noteikt kā līdzvērtīgu prioritāti banku stabilitātes uzraudzībai un to pacelt padomes līmenī.

Tam, kā bankās izveidotas sistēmas šaubīgu darījumu izķeršanai, FKTK šobrīd seko Atbilstības un kontroles departaments – OECD šī departamenta vadītāju iesaka iekļaut FKTK padomes sastāvā. Šobrīd tajā no pieciem locekļiem trīs ir citu departamentu vadītāji. Tomēr Finanšu ministrija grib, lai padomē nebūtu neviena departamenta vadītāja.

Vieglprātīgi un vāji plānus kritizē FKTK vadītājs Pēters Putniņš. “Atalgojums te ir pietiekami liels, līdz ar to arī slodzei jābūt. Ja tas nav, ja ir tikai tādi, kā teikt, vienreiz, divreiz nedēļā atnākt uz padomes sēdi, vai nav tāda līdzekļu nelietderīga tērēšana. Sekas tādas, ka pašiem būs vai nu kauns, vai nāksies kaut ko mainīt.”

Visus padomes locekļus izvēlētos Valsts kancelejas rīkotā konkursā, tos tad apstiprinās valdība un Saeima.

Ministrija uzsver, ka konkursā nebūs liegts piedalīties esošajiem padomes locekļiem, tomēr Putniņš šaubās, vai Saeima lemtu par grozījumiem, ar kuriem visa esošā padome tiek atcelta, lai to apstiprinātu vēlreiz.

Politiķu motīvi visu mainīt FKTK vadītājam neesot līdz galam skaidri. Lai arī viņam tieši nav pateikts, ko sliktu izdarījis, jaunajā konkursā nepiedalīsies.

Mākoņi pār Putniņa galvu savilkās saistībā ar lēmumiem par “ABLV Bank”, kuru ASV apsūdz smagos pārkāpumos.

Šonedēļ ar ASV Valsts kases sekretāra vietnieku terorisma finansēšanas jautājumos Maršalu Bilingsliju tikās finanšu ministrs. Stundu ilgās tikšanās laikā saņēmis atzinīgus vārdus arī par plāniem stiprināt FKTK.

Tomēr svarīgi arī, lai process ritētu bez publiskiem kašķiem, jo finanšu pasaulē tas nozīmē potenciāli dārgāku naudas cenu, kas Latvijas ekonomikai nebūtu īpaši labi.

Saeima likuma grozījumus plāno sākt izskatīt pēc dažām nedēļām.

Konstitucionālo tiesību ekspertu vidū gan izskanējušas bažas par Satversmes pārkāpumu risku FKTK padomes priekšsēdētāja un viņa vietnieces pirmstermiņa vēlēšanās, jo Saeima viņus ievēlēja amatā uz konkrētu termiņu – līdz 2022. gadam.

2 komentāri