Valdība atbalsta pašvaldību prasības nodokļu sadalīšanā

Komentāri

Pašvaldības nodokļos 2018. gadā saņems gandrīz piekto daļu valsts budžeta ieņēmumu. Par to pirmdien, 2. oktobrī, ministri vienojās ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS), atbalstot tās prasību nodokļos saņemt vairāk salīdzinājumā ar valdības sākotnējo piedāvājumu.

Pirms valdība Saeimā iesniedz jauno valsts budžetu, tas ir jāsaskaņo ar pašvaldībām. Tām šoreiz svarīgi bija nodrošināt, ka nodokļu reformas dēļ nākamgad nesamazinās ieņēmumi.

Lai to nepieļautu, pašvaldības prasa tām novirzīt 19,6% valsts budžeta ieņēmumu. Tas ir par aptuveni deviņiem miljoniem eiro vairāk, salīdzinot ar valdības sākotnējo piedāvājumu. Valdība Pašvaldību savienības prasību ir atbalstījusi.

Taču šīsdienas lēmums valsts budžetā deviņu miljonu iztrūkumu nerada. Kā skaidro finanšu ministre, šāds atbalsts pašvaldībām ir bijusi viena no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) prioritātēm, kas jau tika ņemta vērā, veidojot jauno budžetu.

Dana Reizniece-Ozola

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre, ZZS

Tas bija piedāvāts no ZZS puses kā prioritāte. Zinot, ka pašvaldību sarunas tādas būs, tad ar tādu domu, ja nu valdība tomēr atbalsta šo 19,6% līdzfinansējumu, lai mums nebūtu jāpārstrādā viss budžeta projekts, tad šī nauda jau ir rezervēta.

Kopš valdību vada ZZS, kas ir reģionos balstīts politiskais spēks, valdībai un LPS nav bijušas būtiskas domstarpības par finansējumu.

Premjerministrs un LPS jaunais vadītājs pēc sēdes viens otram pateicās par labo sadarbību.

Gints Kaminskis

Gints Kaminskis
Pašvaldību savienības priekšsēdis

Paldies Ministru prezidentam un Ministru kabinetam, visām nozaru ministrijām, kuras konstruktīvi iesaistījās dialogā. Mēs spējām panākt jau daudzas vienošanās, lai kvalitatīvi un nopietni strādātu nākotnē.

Tomēr ir saglabājušas arī pretrunas, piemēram, par to, kādi izdevumi izglītības finansēšanā tiek segti no valsts un pašvaldību maka. Tāpēc protokolā, kas katru gadu tiek pievienots valsts budžetam, līdzās vienošanās sadaļai būs uzskaitītas arī domstarpības.

Lasi vēl