Valdība akceptē bankas Citadele akciju pārdošanu Ripplewood

0 Komentāru
Valdība akceptē bankas Citadele akciju pārdošanu Ripplewood
FOTO: LETA

Valdība šodien atbalstīja AS Citadele banka  valsts akciju pārdošanas nosacījumus, kas paredz, ka ASV investors “Ripplewood Holdings” bankas akcijas varēs pārdot pēc diviem gadiem, tiesa, šis nosacījums neattieksies uz bankas aktīviem.

Privatizācijas aģentūras (PA) vadītājs Ansis Spridzāns pēc valdības sēdes atteicās atklāt sīkākas detaļas par līguma nosacījumiem, vien piebilda, ka līguma nosacījumi būs zināmi tad, kad tiks parakstīts līgums ar Ripplewood Holdings.

Ministru prezidente Laimdota Strajuma (V) atklāja, ka piektdien, 31.oktobrī, Latvijā ieradīsies “Ripplewood Holdings” pārstāvis Tims Kolinss un tad, iespējams, tiks sniegta plašāka informācija par līguma nosacījumiem.

PA Komercdarbības dienesta vadītājs Vladimirs Loginovs informēja, ka šodien valdībā atbalstītajā līgumā nekādi papildu grozījumi vairs netiks veikti. “Līgums ir atbalstīts, un tas tiks parakstīts,” uzsvēra Loginovs, piebilstot, ka līgumā joprojām paliek spēkā liegums investoram pārdot “Citadeli” divus gadus.

Vēlāk ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP/V) piebilda, ka šis ierobežojums attieksies vien uz bankas akcijām, nevis aktīviem.

Bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis piebilda, ka ierobežojums investoriem divus gadus nepārdot bankas akcijas ir tehniska noruna, lai investoriem būtu rīcības brīvība. “Tas nenozīmē, ka investori pēc diviem gadiem atsavinās akcijas. No sarunām ar investoriem neesam dzirdējuši kādas indikācijas, ka tas varētu notikt pēc diviem, četriem vai sešiem gadiem,” uzsvēra Beļavskis.

Iepriekš izskanējusī informācija liecināja, ka kopējā Citadeles pārdošanas cena ir 98,67 miljoni eiro, tādējādi 75% Citadeles akciju Ripplewood Holdings tiktu pārdoti par aptuveni 74 miljoniem eiro. Lūgts konkretizēt, par cik tiks pārdotas valstij piederošās Citadeles akcijas, ekonomikas ministrs atzina, ka par pieciem miljoniem eiro vairāk, nekā bija minēts sākotnējā piedāvājumā.

Aicināts precizēt, vai Citadeles akcijas tiks pārdotas par aptuveni 80 miljoniem eiro, ņemot vērā, ka iepriekš valstij piederošo akciju cena minēta 74 miljonu eiro apmērā, Dombrovskis norādīja, ka bankas akciju cena būs zināma tad, kad tiks parakstīts līgums.

Vaicāta, vai valdības apstiprinātais Citadeles akciju iegādes līgums apmierina premjerministri, Straujuma atzina, ka šis nav labākais līgums, kādu var noslēgt, tomēr gan Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), gan Francijas banka Societe Generale un juristi atzinuši, ka, ņemot vērā nosacījums, šis ir labākais līgums.

“Es gribētu, lai bankā investētu kāda no lielajām bankām, bet diez vai tagad varam sagaidīt tādus stratēģiskos investorus. Eiropadomē septiņas stundas runājām par to, kas notiek ar Eiropas ekonomiku. Runājām, ka ir nepieciešamas investīcijas. Tāpēc ir svarīgi, ka Eiropā ienāk ASV investīcijas. ERAB pārstāvji izteica izbrīnu, ka, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ASV vēl investē Eiropā,” par Ripplewood Holdings investīcijām sacīja Straujuma.

Arī ekonomikas ministrs pozitīvi novērtēja, ka Citadelei ir atrasts investors ar lielu pieredzi finanšu jomā. Tāpat, pēc Dombrovska teiktā, laba ziņa ir tā, ka šis investors ir no ASV, kas savukārt varētu palīdzēt veicināt investīciju piesaisti kopumā.

Ekonomikas ministrs arī atzina, ka darījuma laikā bija objektīvi apstākļi, kas liedza valdībai iegūt izdevīgākus nosacījumus. “Pārdošanas process tika novilkts līdz pēdējam brīdim, neatstājot manevra iespējas, kā arī ģeopolitiskās situācijas rezultātā tika būtiski sašaurināts iespējamo investoru loks,” teica Dombrovskis.

Jau ziņots, ka Ripplewood Holdings iegādāsies 25% bankas Citadele akciju, 50% iegūs patlaban publiski oficiāli nenosaukti investori, bet 25% kapitāldaļu savā īpašumā saglabās Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

Viens no ASV investoriem, kas plāno iegādāties bankas Citadele akcijas, ir bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers. Starp investoriem ir vēl virkne finanšu nozarē pazīstamu uzņēmēju.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma iepriekš žurnālistiem norādīja, ka līgums par bankas pārdošanu ir 70 lappušu garumā, un punkts par bankas tālāku pārdošanu ir tikai viens no daudzajiem. Pati viņa neesot iedziļinājusies līguma noteikumos, jo tā ir Ekonomikas ministrijas atbildība.

0 Komentāru