Valainis: Ar novadu reformu Pūce piedāvā “kaķi maisā”

2 komentāri

Par spīti pašvaldību organizāciju un opozīcijas iebildēm, valdības partijas pauž pārliecinātu atbalstu novadu reformas tālākai virzībai. Otrdien likumprojektu pieņemšanai pirmajā lasījumā atbalstīja Saeimas atbildīgā komisija. Tiesa, arī koalīcijas partneri ministra Jura Pūces piedāvāto pašvaldību karti vēl grib pamainīt.

Administratīvi teritoriālā reforma paredz Latvijas pašvaldību skaitu samazināt par trešdaļu, pašreizējo 119 vietvaru vietā plānotas 39. Pūce uzskata, ka tas nodrošinās Latvijas vienmērīgu attīstību. “Atbalstu reformai pauda koalīcijas partneri, kuri gan izvirzījuši vairākus nosacījumus. Jaunā konservatīvā partija uz otro lasījumu sniegšot priekšlikumus, kas nostiprinās administratīvo reģionu – Kurzemes, Zemgales, Latgales, Vidzemes un Lielrīgas – lomu.”

“Mēs gribam panākt, ka valsts attīstība būs balstīta nākotnē tieši uz reģionu attīstību. Katram reģionam ir jāizstrādā attīstības plāns, kur, vēlams, bez konkursiem būtu jānonāk līdzekļiem atbilstoši IKP uz vienu iedzīvotāju, kāds ir konkrētā reģionā,” skaidroja Saeimas deputāts Andris Kazinovskis (JKP).

Tikmēr ZZS paziņoja, ka Pūces likumprojekts ir brāķis, jo nav notikušas atbilstošas konsultācijas ar pašvaldībām un deputātiem nav pieejams apraksts par katra jaunveidojamā novada priekšrocībām, salīdzinot ar esošo situāciju.

“Jūs šobrīd piedāvājat Saeimai balsot par kaķi maisā! Nevienā vietā šajā likumprojektā es nevaru atrast, ko par to domā visas 119 pašvaldības. Manuprāt, jūs esat veicis vienu ļoti dāsni apmaksātu politisko tūrismu braucienu un politisko kampaņu,” pauž parlamentārietis Viktors Valainis (ZZS).

Tikmēr “Saskaņas” deputāti norādīja, ka, plānojot apvienot novadus, nav atbildēti vairāki jautājumi, piemēram, kurus no sāktajiem attīstības projektiem turpinās, bet kuri, iespējams, būs jāaptur.

“Katrai pašvaldība ir sava kredītsaistību pakete. Apvienojot tās vienā blokā, kādā secībā un kārtībā tiks skatītas kredītsaistības,” atzina Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs (S).

Tikmēr Pašvaldību savienība deputātiem lika saprast, ka vairāki likvidējamie novadi reformu, visticamāk, apstrīdēs Satversmes tiesā. Tikmēr lielo pilsētu asociācijas uzstās, ka Latvijā jābūt vairāk par likumā minētajām piecām republikas nozīmes pilsētām.

Pēc gandrīz divu stundu debatēm balsojot vairums deputātu pauda konceptuālu atbalstu reformai. Priekšlikumus tās uzlabošanai varēs iesniegt līdz 7. janvārim.

Saskaņā ar plānu reforma Saeimai jāapstiprina līdz aprīlim.

2 komentāri