Vakcīnu sagādē valdījusi liela piesardzība attiecībā pret “Pfizer” potēm

6 komentāri

Parlamentārajiem izmeklētājiem Saeimā neizdodas tikt tuvāk atbildei, kurš tad īsti ir atbildīgs par Latvijas neveiksmēm vakcīnu iepirkumos. Secināms gan, ka iesaistītājiem ir bijusi ļoti liela piesardzība par “Pfizer” potēm, stāsta TV3 Ziņas.

Veidot jaunu parlamentārās izmeklēšanas komisiju Saeima izšķīrās aprīļa pusē. Tās mērķis bija vērtēt valdības kļūdas, kas pieļautas Covid-19 krīzes pārvarēšanā, tostarp attiecībā uz skandalozajiem iepirkumiem.

Izmeklēšanas komisija jau vairākas sēdes šķetina “Pfizer” vakcīnu iegādi, kad divās epizodēs Latvija pieteicās uz krietni mazāku skaitu vakcīnu, nekā valstij bija pieejams. Tā vietā akcents likts uz vakcīnām no ražotāja “AstraZeneca”, kas vēlāk Eiropas Savienībai nepiegādāja līgumā atrunāto devu apjomu.

Par šīm sagādēm sprieda neformāla darba grupa plašā sastāvā, un process bijis grūti izsekojams. Pie sodiem tika bijušais Zāļu valsts aģentūras Svens Henkuzens un bijusī Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško. Abi savu vainu gan nesaskata, un joprojām ir daudz neatbildētu jautājumiem, kurš tad īsti atbildīgs.

Arī šodien, 11. jūnijā, uzklausot vairākus iesaistītos, kuri piedalījušies šajā neformālajā darba grupā, atbildei tuvāk neizdevās nokļūt. Konkrētajā formātā diskutēts, bet ne lemts.

Tomēr tas, kas secināms, – attiecībā uz “Pfizer” potēm bijusi ļoti liela piesardzība saistībā ar tās sarežģīto loģistiku, izmantošanu un cenu.

Inga Liepiņa
Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vecākā eksperte

”Es tiešām atceros, bija cilvēkiem tās bažas. Nedod Dievs, ja tiks nopirkts tas ārprātīgais kvantums, un tās paliks vecas, sabojāsies, tās nemācēs izlietot. Kas tad notiks ar visiem mums, kuri būs nopirkuši nereālu produktu. Mēs tagad visi ļoti gudri diskutējam ar šīs dienas acīm, tajā brīdī mēs bijām pilnīgi citā situācijā.”

Jānis Zvejnieks
Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks

”AstraZeneca” maksāja, ja nemaldos, 1,75 eiro. “Pfizer” vakcīna maksāja 9,80 eiro. Pluss visa sarežģītā loģistika, pluss visas problēmas ar to, ka atšķaidīta vakcīna ir derīga tikai piecas stundas. Nevaru atbildēt par precīzu skaitli, bet, ticiet man, dažas vakcīnu devas ir izmestas ārā šā iemesla dēļ.”

Atbildīgo meklējumi turpināsies arī nākamnedēļ.

6 komentāri