Vakcinācijas biroja reorganizācija iestrēgusi ministriju diskusijās

18 komentāri
Vakcinācijas biroja reorganizācija iestrēgusi ministriju diskusijās
EDIJS PĀLENS, LETA

Jau vairāk nekā mēnesi Veselības ministrijai neizdodas pabeigt Vakcinācijas projekta biroja reorganizāciju. Naudas jautājumos ilgstoši neizdevās gūt saskaņojumu no Finanšu ministrijas. Tagad risinājums esot rasts.

Vakcinācijas biroju izveidoja šogad janvārī, un ātri vien tas izpelnījās neviennozīmīgu slavu. Pirmkārt, algu līmenis tajā krietni pārsniedza valsts pārvaldē ierasto. Piemēram, biroja vadītāja Evas Juhnēvičas mēnešalga bija noteikta aptuveni 5000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Otrkārt, sabiedrības gaidas kopējā potēšanās procesā nesakrita ar faktisko veikumu.

Portālā “Manabalss.lv” ātri vācās paraksti par biroja likvidēšanu, un tagad to skaits pārsniedz jau 20 000.

Lasi vēl – Igaunijā un Lietuvā nav vakcinācijas biroju, iztiek ar esošajiem darbiniekiem

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) 15. marta paziņoja, ka Vakcinācijas biroju pārcels uz Nacionālo veselības dienestu, lai potēšanas procesa koordinatori būtu tuvāk ģimenes ārstiem, loģistikas pakalpojumu sniedzējiem un citiem iesaistītajiem, kas sadarbojas ar Veselības dienestu.

Kopš veselības ministra konkrētā paziņojuma pagājis jau vairāk nekā mēnesis, taču Vakcinācijas birojs joprojām nav reorganizēts un turpina būt Veselības ministrijas struktūrvienība.

Pavļuts stāsta, ka ideja joprojām ir aktuāla, taču bija iestrēgusi saskaņošanā. Ņemot vērā, ka Vakcinācijas biroja reorganizācija nozīmē arī mazākas algas tā darbiniekiem, valsts Finanšu ministrija iebilda, ka uz Nacionālo veselības dienestu tiktu pārcelta visa birojam paredzētā nauda. Tagad esot rasts risinājums.

“Pēc Veselības ministrijas precizējumiem par nepieciešamo finansējumu Vakcinācijas projekta biroja reorganizācijai Finanšu ministrija neiebilst šā jautājuma izskatīšanai Ministru kabinetā,” norāda Finanšu ministrijā.

Pavļuts pauž: “Tas ir tāds birokrātisks jautājums manā uztverē. Starpība ir 200 000, kas uz vakcinācijas biroja kopējā 166 miljonu budžeta ir niecīga summa. Man ir žēl, kas šajās diskusijās esam pazaudējuši kopskaitā četras nedēļas.”

Patlaban jau ar Vakcinācijas biroja cilvēkiem pārslēgti līgumi, iekļaujot viņus vispārēja atalgojuma sistēmā. Tas nozīmē, ka, piemēram biroja vadītājas alga samazinājusies vairāk nekā divkārt – līdz nepilniem diviem tūkstošiem pirms nodokļu nomaksas.

Pavļuts gan pauda, ka varēs maksāt piemaksas, lai atalgojuma atšķirības nebūtu tik lielas, taču neesot paredzēts konkrēts apmērs, ko šādi kompensēt.

Vakcinācijas birojs gan ne tuvu nav vienīgais jautājums, kurā finanšu lietas pēdējā laikā Veselības ministrijai grūti saskaņot ar Finanšu ministriju.

“Es zinu, ka pēc divu nedēļu diskusijām mums pagājušajā nedēļā vakcinācijas lielo centru budžets tika saskaņots. Nekas nebija mainījies tajos izdevumos. Vienkārši tas prasīja laiku saņemt atzinumus,” saka Pavļuts.

Vakcinācijas birojam paredzētā finansējuma pārvirzīšana uz Nacionālā veselības dienestu jau rītdien varētu būt valdības dienaskārtība.