Vājo valsts valodas zināšanu dēļ VVC prasīs anulēt Daugavpils mēra Eigima mandātu

Pievienot komentāru

Par valsts valodas nelietošanu augstākā līmeņa otrajā pakāpē Valsts valodas centrs (VVC) tuvākajā laikā vērsīsies tiesā ar prasību anulēt Daugavpils pilsētas mēra Riharda Eigima (“Mūsu partija”) deputāta mandātu, pastāstīja VVC pārstāve Sarmīte Pāvulēna.

Reaģējot uz kādu iesniegumu, VVC bija konstatējis, ka Eigims nelieto valsts valodu normatīvo aktu paredzētajā kārtībā, proti, augstākā līmeņa otrajā pakāpē. Fiksējot minēto neatbilstību, VVC ļāva Eigimam sešu mēnešu laikā uzlabot savas valodas prasmes, taču pēc pusgada, lai arī valodas prasmes uzlabotas, tās arvien neatbilst prasībām.

“Domes priekšsēdētājam ar valsts valodas zināšanām augstākā līmeņa otrajā pakāpē būtu latviešu valodā jārunā pilnīgi brīvi, taču tā nav,” skaidroja Pāvulēna.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) šodien Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pauda cerību, ka jautājums par Eigimu nav politizēts.

Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likums paredz, ka deputāta pilnvaras var anulēt ar apgabaltiesas spriedumu, ja deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst noteiktajam prasmes līmenim.

Ja VVC konstatē, ka deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam prasmes līmenim, centram rakstveidā jāinformē deputāts un jāaicina apgūt valsts valodu. Deputātam ir pienākums sešu mēnešu laikā apgūt valsts valodu atbilstošā līmenī.

Pēc noteiktā termiņa beigām tiek veikta valsts valodas prasmes pārbaude. Ja deputāts atkārtoti neierodas prasmes pārbaudi vai arī tiek atkārtoti konstatēts, ka valodas zināšanas ir neatbilstošas, VVC ir pienākums iesniegt apgabaltiesā prasības pieteikumu par deputāta pilnvaru anulēšanu.

Kā ziņots, pats Eigims uzskata, ka viņa valsts valodas zināšanas ir pietiekami labas, aprīlī aģentūrai LETA teica politiķa pārstāve Olga Petkeviča.

Ja diktātu rakstīšanā valsts valodā viņam vēl esot problēmas, tad komunikācijai iedzīvotājiem un amatpersonām un pilsētas interešu aizstāvībai dažādās struktūrās viņa valsts valodas zināšanas esot pietiekamas, apgalvoja Eigims.