Vājdzirdīgs, bet dejo! Iedvesmas pilns stāsts par kādu latviešu zēnu Mareku!

2 komentāri
Vājdzirdīgs, bet dejo! Iedvesmas pilns stāsts par kādu latviešu zēnu Mareku!
FOTO: Privātais arhīvs ()

Mareks piedzima vājdzirdīgs, bet, pateicoties mammas gribasspēkam, tika pie kohleārā implanta, kas deva iespēju dzirdēt un iemācīties runāt. Taču Mareks pie šīm prasmēm neapstājās – viņš jau gadiem dejo sporta dejas, un pat izcīna zelta medaļas.

Aizputes sporta deju kolektīva bērni arī vasaras brīvlaikā nepamet deju grīdu – nodarbībās slīpētas deju kustības, lai jau septembrī var ar jauniem panākumiem startēt sacensībās. Viens no šiem uzņēmīgajiem dejotājiem ir Mareks. Lai gan viņa deju solis no pārējiem neatšķiras, tomēr viņš ir īpašs – jau no mazotnes ir praktiski nedzirdīgs.

Trīs mēnešos – 12 000 lati

Par to, ka Mareks var dzirdēt, runāt un pat dejot, lielā mērā jāpateicas viņa mātes Ivetas gribasspēkam. To, ka dēls nedzird, vecāki saprata, kad viņam bija divi mēneši. Zīdainis nereaģēja uz iedarbinātu urbi. Diagnoze – 5. vājdzirdības pakāpe, kas robežojas ar pilnīgu kurlumu. Līdz trīs gadu vecumam Mareks dzīvoja klusumā, līdz parādījās iespēja ieoperēt kohleāro implantu, kas ļauj gan dzirdēt, gan iemācīties runāt. Toreiz valsts vēl neapmaksāja šos implantus un vecākiem pašiem bija jāatrod 12 300 lati.

Iveta Birule, Mareka mamma

Toreiz es ar tādu domu gūlos, ar tādu domu cēlos. Kur dabūt, kam lai vēl prasa? Tad es iedzīvojos tādā bezmiegā. No tā laika es normāli neguļu.

Iveta tomēr to paveica un trīs mēnešu laikā no ziedojumiem savāca vajadzīgo summu, un Marekam veica operāciju. Mamma vēl tagad spilgti atceras, kā dēls reaģēja, kad pirmo reizi izdzirdēja skaņu.

Iveta Birule, Mareka mamma

Mēs toreiz izgājām pa gaiteni. Un viņam kājas bija tādi kā vārīti makaroni un acis uz visām pusēm. Varēja redzēt, ka nesaprot, kas notiek, ka ir kaut kas citādāk. Cita epizode jau bija mājās, kad es kotletes cepu. Tā čurkstoņa viņam šķita interesanta. Un arī tā skaņa, kad podā ūdeni nolaiž. Atkal pilnīgs šoks, kas tā par skaņu.

Attapība un centība

Implanta dēļ Marekam sākotnēji bieži reiba galva, bet pamazām puisēns pierada un jau pēc trim mēnešiem izteica pirmās skaņas. Parasti šādiem bērni pirmo gadu tikai klausās un tikai tad sāk runāt, bet Marekam viss notika vienlaikus. Pats pirmais vārdiņš viņam bija ”pāp” jeb ”sāp”. Paralēli apmeklējot logopēdu, māte aktīvi mācīja Marekam runāt un lasīt, un pirmo klasi viņš sāka tieši tādā pašā līmenī kā vienaudži.

Tiesa gan, vārdu krājumus esot vēl paskops, bet tāpēc puika daudz lasa.

Iveta Birule, Mareka mamma

Tad kādreiz pa fikso grib kaut ko pateikt, tad arī galotnes ir kļūdainas. Kad pārprasa, pasaka pareizi, bet ir tas ieradums. Es domāju, tas tāpēc, ka gāja vienlaicīgi un galvā baigais kompjūters, to visu vienlaicīgi apstrādāt.

Skolā viņam labi padodas matemātika un ķīmija, bet mazāk patīk tie priekšmeti, kas saistīti ar valodu. Bet puisis ir centīgs un vidējā atzīme ir virs 8. Mareks nupat beidza 9. klasi un iestājās vidusskolā.

Mareks Birulis

Eksāmeni labi. Matemātika un krievu valoda 8, vēsturē 6. vēsture man grūtāks priekšmets, jo tur sarežģīti vārdi. Latviešu valodā 7.

Uz deju grīdas jau 11 gadus

No bērnu dienām Mareks neko daudz neatminas, neatceras, arī kā sāka dejot. Bet sporta dejas viņš dejo jau kopš piecu gadu vecuma un nu jau rit 11. gads. Vislabāk patīk latīņamerikas dejas, bet tās dejojot, sanāk vairāk svīst un, ja aparātā nonāk slapjums, tas sāk čirkstēt.

Iveta Birule, Mareka mamma

Sacensībās arī nodejo pusfinālu un Mareks saka, ka čirkst. Tad mudīgi salvetes ārā, man viss līdzi, aparātu slaukām, pūšam, žāvējam, jo, ja tiek finālā, tūlīt atkal jādejo.

Ar vienaudžiem skolā un deju kolektīvā problēmu nav bijis un Mareku – aparāta dēļ – neviens neapceļ. Tomēr, nedaudz vientuļnieks viņš ir. Mamma gan nebēdā, jo nekur jau neizpaliks draugi un ballītes.

Domājot par nākotni, Mareks bez vilcināšanās nosauc profesijas, kurās sevi labprāt redz.

Mareks Birulis

Fotogrāfs, horeogrāfs, pavārs vai matemātikas skolotājs!

Ko tad galu galā izvēlēties, to viņš nolems vidusskolas laikā, bet tagad baudīs atlikušo vasaras mēnesi.