Vairākas partijas gatavas uzteikt darbu arī atlikušajiem NEPLP locekļiem

1 komentārs

Ja atlikušie četri mediju padomes locekļi neatkāpsies paši, vairākas valdības koalīcijas partijas ir apņēmušās rosināt viņu atlaišanu. Tas tiks darīts, ja Saeimas Juridiskais birojs vai Ģenerālprokuratūra atklās pārkāpumus sabiedriskās televīzijas valdes locekļu konkursā.

Pēc LTV valdes locekļu Eināra Giela un Evas Juhņēvičas iecelšanas Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) vērsās Ģenerālprokuratūrā, lūdzot izvērtēt šī Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmuma likumību. Asociācijas pārstāve, profesore Anda Rožukalne uzskata, ka LTV valdes sakarā pieņemtie lēmumi raisījuši šaubas par padomes rīcību.

“Diezgan iedragāta ir uzticība, ņemot vērā tos dažādos lēmumus, kas nav bijuši pilnīgi izskaidroti un kur ir šaubas par patiesajiem mērķiem, un kāds labums būs sabiedriskajam medijam no šiem lēmumiem,” piebilst Rožukalne.

Ģenerālprokuratūra šonedēļ pieprasīja padomes skaidrojumu, kāpēc konkursā par LTV vadītāju izvēlēts Giels, kuram nav likumā noteiktās kvalifikācijas. Esot iesniegums par to, ka konkursa laikā varētu būt pārkāpta likuma prasība par pretendenta pieredzi mediju jomā vai vadošā amatā.

Šobrīd gan vēl esot pāragri teikt, vai likums tiešām pārkāpts. Paralēli atzinumu gatavo Saeimas Juridiskais birojs, kurš vētī, kāpēc ignorēta prasība konkursā piesaistīt Pārresoru koordinācijas centra ekspertus un kāpēc tika publiskoti konkursa dalībnieku uzvārdi. Šāda prakse, iespējams, atturējusi daļu pretendentus no dalības tajā.

“Attīstībai/Par!”, “Jaunā Vienotība” un Jaunā Konservatīvā partija uzskata – ja konkursā ir pieļauti pārkāpumi, Saeimai būtu jālemj par tā organizētāju NEPLP visu piecu locekļu atbrīvošanu.

Tomēr ne visas Saeimas partijas uzskata, ka, pat ja likuma pārkāpumi tiks atrasti, padome būtu automātiski jāatlaiž. Pret šādu pozīciju ir KPV LV, Nacionālā apvienība un opozīcijas partijas.

Bez Nacionālas apvienības un KPV LV balsīm, visticamāk, Saeima neatbalstītu lēmumprojektu par padomes locekļu atstādināšanu. Saskaņā ar neoficiālu informāciju, Saeimas vairākuma viedoklis gan varētu mainīties, ja izdosies pierādīt Giela saistību ar partijai KPV LV pietuvinātā advokāta Pāvela Rebenoka interesēm.

Rebenoks, kurš ir KPV LV ministra Ralfa Nemiro padomnieks, vadīja uzņēmumu “Olainfarm”, kurā Giels strādāja par datu analītiķi un visai neskaidros apstākļos nolēma mainīt profesiju, lai vadītu sabiedrisko televīziju.

Ja NEPLP nomaiņa neizdodas, “plāns B” paredz paātrinātā tempā pieņemt jauno mediju likumu, kas paredz jaunas padomes iecelšanu. Tas varot notikt vēl šogad.

1 komentārs