Vairāk nekā 1000 Latvijas un sabiedroto karavīru piedalās visu laiku vērienīgākajā Neatkarības dienas parādē

11 komentāri
Vairāk nekā 1000 Latvijas un sabiedroto karavīru piedalās visu laiku vērienīgākajā Neatkarības dienas parādē
Dāvis Ūlands / F64

Ir grūti sameklēt zemes, kas ir tik daudz cietušas kā Latvija, tomēr mums ir tiesības būt laimīgiem – tā šodien sacīja prezidents Raimonds Vējonis. Ar dažādiem svinīgiem pasākumiem Latvijas 99. dzimšanas dienu svinēja visas dienas garumā. Ar īpašu vērienu izcēlās arī militārā parāde – lielākā kāda mūsu valstī jelkad sarīkota.

Deputātiem, diplomātiem, ministriem un prezidentam valsts svētki kā vienmēr sākās ar ekumēnisku dievkalpojumu Rīgas Doma baznīcā. Tajā par laimīgu Latviju aizlūdza katoļi, pareizticīgie un luterāņi.

“Tikai vienai no 10 tautām ir bijis pa spēkam vispār iegūt savu valsti. Un vēl joprojām, kad skaistie un talantīgie Latvijas cilvēki ar pirmās mīlestības sparu ķeras pie darba, tad Latvija uzmirdz,” sacīja arhibīskaps Jānis Vanags.

Pēc tam prominences devās uz svinīgo ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa. Tur gan neiztika arī bez provokatīviem politiskiem žestiem – grupiņa kādreizējo Latvijas Augstākās Padomes deputātu bija ieradusies ar starp Latvijas karogiem iešūtu Spānijas dumpīgās provinces Katalonijas karogu.

Tam sekojošā Saeimas svinīgā sēde ar parlamenta priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces uzrunu gan noritēja bez starpgadījumiem. Pēc tās prominences devās uz Saeimas viesu zāli, iemalkot glāzi šampanieša.

Tautas kalpi šīs svinības ierasti izmanto, lai ar krāšņu tērpu izceltu savu pārliecību. Piemēram, Imants Parādnieks bija ģērbies Latvijas karoga krāsās, bet tie tautas kalpi, kas izgājuši militāro dienestu, bija ieradušies formastērpos. Neviena deputāte tautas tērpu gan šoreiz nebija izvilkusi no skapja, bet daudzi ordeņu kavalieri savas godazīmes mājās neatstāja. Viņi visi labprāt vēlēja laimi Latvijai dzimšanas dienā.

“Protams, mums pašiem ir galvenais, ka mēs esam tie, kas tās laimes īstenos dzīvē. Lai mums visiem ir spēks, lai mēs to laimi arī uzbūvējam. Laimes lācis nenāks, mums pašiem tā laime būs jāuzbūvē. Lai mums veicās,” sacīja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Pēc tam prominenču un pārējās tautas ceļi beidzot krustojās – visi kopā devā uz militāro parādi krastmalā. Tur valsts prezidents teica īsu uzrunu, uzslavējot Latvijas aizstāvjus – gan pašmāju, gan ārzemniekus, gan karavīrus, gan topošos karavīrus. Pēc tam  ar tradicionālajām lielgabalu zalvēm no Pārdaugavas tika atklāta pati parāde.

Latvijas neatkarības dienas militārā parāde šogad ir vērienīgāka nekā  jelkad iepriekš. Vienā solī maršē vairāk nekā 1000 karavīru no 14 valstīm, bet viņiem seko tanki, haubices un bruņumašīnas, ar kurām nesen tika pastiprināti Latvijas aizsardzības spējas.

Svētku lentītes Latvijas karoga krāsās pie krūtīm bija piesprauduši ne tikai Latvijas, bet arī sabiedroto karavīri. Un savu tehniku izrādīja ne tikai armija, bet arī gaisa spēki, kuru helikopteri pārlidoja zemu pāri skatītāju galvām. Tomēr īpašu skatītāju sajūsmu izpelnījās policisti, kuriem parādes ritmu palīdzēja noturēt dziesma.

Parādes visjaunākajiem skatītājiem gan vislielāko sajūsmu izraisīja tieši bruņutehnika, kura nenoliedzami, ieguldot naudu Latvijas bruņotajos spēkos, ar katru gadu paliek arvien iespaidīgāka. Jāpiebilst, ka militārā tehnika visu dienu bija apskatāma arī turpat pasažieru ostas piestātnē.

11 komentāri