Vai “Yandex.Taxi” rada draudus? Lietuvā bažas par iespējamu spiegošanu

1 komentārs
Vai “Yandex.Taxi” rada draudus? Lietuvā bažas par iespējamu spiegošanu
Foto: BNS foto / LETA

Moderns rīks kā izsaukt taksometru vai spiegošanas instruments? Latvijā darbojas tiešsaistes taksometru pakalpojumu serviss “Yandex.Taxi”, kuru, piemēram, Lietuvas drošības iestādes uztver ar bažām. Vai ar Krieviju saistītā uzņēmuma darbībām uzmanību pievērš arī Latvijas dienesti?

Taksometrus ar firmaszīmi ”Yandex.Taxi” var saukt ar mobilās aplikācijas palīdzību. “Yandex.Taxi” darbojas arī Latvijā, taču šeit uz vietas tehnisko atbalstu un sadarbību ar vietējiem šoferiem nodrošina vietējie sadarbības partneri, nevis Nīderlandē reģistrētā Krievijas kapitāla kompānijā.

”Yandex.Taxi” vietējo partneru birojā LNT Ziņas sastop šoferi Andreju: “Klienti tagad ir daudz un katru dienu tas skaits palielinās. (..) Piemēram, man kā šoferim ir 20-25 pasūtījumi dienā. Latvieši, krievi un arī ārzemnieki brauc.”

Biroja darbinieki stāsta, ka Latvijā ir vairāki simti auto, ko var izsaukt ar ”Yandex” aplikāciju – spēkrati aprīkoti gan ar dzeltenajām, gan baltajām numurzīmēm. Kaimiņvalstī Lietuvā tikmēr pašā augstākajā līmenī izskan bažas, ka ”Yandex” varētu būt ne tikai ērta taksometru servisa aplikācija, bet arī Krievijas spiegošanas rīks. Neizmantot ”Yandex.Taxi” lietotni iedzīvotājus aicinājis gan Lietuvas drošības dienests, gan valdības vadītājs.

Saulis Skvernelis, Lietuvas premjers: “Katram cilvēkam personīgi vajadzētu padomāt, vai to ir vērts darīt, bet valsts institūcijām kopumā un to darbiniekiem no aplikācijas lietošanas vajadzētu atturēties.”

Kompānijas pārstāvis Arams Sargsjans bažas par spiegošanu kategoriski noliedz, vienlaikus atzīstot, ka firma izmanto arī Krievijas serverus: “Jūs nespējat iedomāties, cik esmu noguris no šī jautājuma. Katram cilvēkam, kas to vaicā, man arī ir jautājums. Vai varat atrast sakarus starp ”Google” un ASV varu vai ”Facebook” un Eiropas Savienības vadību? Domāju, ka tas ir uzpūsta lieta. Esam starptautiska kompānija. Mūsu galvenais birojs ir Nīderlandē, tāpēc šeit legāli darbojamies no Nīderlandes.”

Lietuvas Nacionālais kiberdrošības centrs aicinājis iedzīvotājus šo aplikāciju neizmantot, jo tā, iespējams, rada apstākļus personas datu nelikumīgai vākšanai un uzkrāšanai. Lietuvā atklāts, ka lietotne sūta datus uz Krievijas interneta adresēm, kas vēl vairāk uzjundījis bažas par iespējamu cilvēku izspiegošanu.

Latvijas kiberdrošības institūcijā ”Cert.lv” tikmēr skaidro, ka pagaidām neesot konkrētu pierādījumu par to, ka ”Yandex.Taxi” rīkojas negodprātīgi. ”Tās bažas, tās vairāk būtu vērtējamas, manuprāt, kā spekulācijas, kurām noteikti ir pamats. Jo tas pamats ir veidojies tādā laika nogrieznī, ka ir ”Yandex Taxi” saistība ar ”mail.ru”, savukārt ”mail.ru” koncernam ir gan finanses, gan cita ietekme no cilvēkiem, kas ir pietuvināti Kremlim,” norāda “Cert.lb” vadītājas vietnieks Varis Teivāns.

Runājot vispārīgāk ”Cert” pārstāvis uzsver, ka ar mobilo aplikāciju palīdzību ir iespējams piekļūt visdažādākajiem datiem, tāpēc ļoti svarīga ir uzticēšanās kompānijai, kas izstrādājusi un uztur lietotni: “Lietotājs var nezināt, kādu informāciju fonā apkopo mums kā lietotājam neredzot šī lietotne. Un aizsūta prom, un tas var notikt nepārtraukti. Ja, piemēram, kopbraukšanas pakalpojumā pēc idejas vajadzētu būt tā, ka atrašanās vieta tiek noteikta tikai tad, kad es lietoju šo aplikāciju un izsaucu taksometru, lietotājam patiesībā ir grūti pārliecināties, ka tas nenotiek visu laiku. Tātad visas viņa gaitas vai netiek izsekotas. Tāpat, ja ir piekļuve pie īsziņām. Tad parastam lietotājam ir ārkārtīgi grūti pārliecināties, vai visu laiku netiek lasītas īsziņas. Arī citas un kaut kur nosūtītas prom.

To, ka pagaidām nav konkrētas informācijas par lietotnes ”Yandex.Taxi” draudiem, LNT Ziņām norādīja arī Satversmes aizsardzības birojā.

1 komentārs