26 komentāri

Māra Kučinska valdību Saeima apstiprināja pirms diviem gadiem. ”Vienotību” politiski apspēlēja Zaļo un zemnieku savienība, kuras premjera kandidāts Kučinskis ieguva atbalstu. Uzreiz pēc savas apstiprināšanas amatā premjers paziņoja, ka būs prasīgs pret saviem ministriem.

Māris Kučinskis (11.02.2016.)
ministru prezidents, ZZS

Ļoti iespējams, varbūt šobrīd kāds domā par to, ka, nu, labi – viņš parunāja, parunāja, tagad ievēlēs, varēšu gulēt tālāk. Es dodu garantijas, neviens no viņiem gulēt nevarēs.

Filips Rajevskis
politologs, SIA ”Mediju tilts” līdzīpašnieks

Pēkšņi sāk saukt tos ministrus, un sāk izteikt viņiem pretenzijas, ka netiek izdarīti darbi, netiek pildīts darba plāns – tas arī bija tāds jauninājums.

Mārim Kučinskim iesēžoties premjera krēslā, Zaļo un zemnieku savienība no otrā plāna spēlētāja valdībā, kļuva par galveno varas partiju valstī. Daudziem tas izraisīja skepsi, jo zaļzemniekiem bija reformu bremzētāju, nevis virzītāju reputācija.

Tomēr premjers pat samērā negaidīti pieteica uz reformām vērstu dienaskārtību. Valdības deklarācijā atrodami solījumi veikt pārmaiņas nodokļu sistēmā, kā arī reformēt veselības aprūpes un izglītības sistēmas.

Ģirts Rungainis
ekonomikas eksperts, ”Prudentia” partneris

Ņemot vērā, ka līdz šim ”zaļzemnieki” vienmēr bija tas sprungulis, kas bija riteņos, un kas neļāva izdarīt reformas, tad beidzot vienkārši šis sprungulis tika izņemts no riteņa. Šīs reformas bija sagatavotas ierēdniecībā, un beidzot bija iespējams tās realizēt, un plūkt laurus par to realizāciju.

Iedzīvotāji valdības maiņu gan uzņēma ar skepsi.

Iepriekšējās premjeres Straujumas valdība bija kļuvusi sabiedrībā nepopulāra, bet Kučinska stāšanās amatā valdības reitingus īpaši neuzlaboja. Kučinska valdības sākumā Ministru kabineta darba vērtējums bija mīnus 41, un tas bijis samērā stabils – pēc diviem gadiem reitings nav ne īpaši pieaudzis, ne krities, un ir mīnus 38, stāsta sociologs Arnis Kaktiņš.

Arnis Kaktiņš
sociologs, ”SKDS” direktors

Lai gan lielākā daļa cilvēku saka, ka viņi neuzticas šai valdībai, ka viņi nav apmierināti ar valdības darbu, bet šo divu gadu laikā mēs tik tiešām nevaram runāt, ka tas valdības darba vērtējums summāri būtu pasliktinājies. Tas ir slikts, un stāv apmēram tajā pašā līmenī.

Dramatiskāko uzticības zudumu Kučinska valdība piedzīvoja 2016. gada nogalē. Ekonomika auga lēni, jo notika kavēšanās ar Eiropas fondu apguvi. Tikmēr valdības sagatavoto valsts budžetu pusaizmigušie deputāti pieņēma vēlā naktī, turklāt paredzot tajā rekordaugstas tā dēvētās deputātu kvotas – gandrīz 20 miljonus eiro. Uzreiz pēc tam atklājās, ka naktī pieņemtais budžets patiesībā ir brāķis. Valdība 2016. gada pēdējās dienās sāka mainīt nākamā gada nodokļus. Kučinskim savā jaungada uzrunā nācās atzīt kļūdas.

Valdības otrais gads vērtēts kā veiksmīgāks, jo sākotnēji pieteiktās reformas sāka iegūt konkrētākus apveidus.

Filips Rajevskis
politologs, SIA ”Mediju tilts” līdzīpašnieks

Tai tortei tā odziņa – uzsākt trīs reformas pirms pašvaldību vēlēšanām, tas arī visiem izraisīja lielu skepsi, ka to jau nu nevar izdarīt, kur nu vēl dabūt cauri parlamentam. Bet nodokļu reforma izgāja caur parlamentu, uzsāka izglītības reformu, un vēl pieķēries veselības reformēšanai, kas ir numur viens sabiedrības dienaskārtībā.

Vērienīgā nodokļu reforma spēkā stājās pirms mēneša. Tajā pirmo reizi parādās arī progresīvās nodokļu sistēmas elementi, kā arī ieviesta 0% nodokļa likme tai uzņēmumu peļņai, kas ieguldīta atpakaļ uzņēmuma attīstībā. Vienlaikus, pēc ilgām diskusijām, nolemts arī ieviest obligāto veselības apdrošināšanu. Tā paredz, ka daudzus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus turpmāk varēs saņemt tikai tie cilvēki, kuri maksā sociālo nodokli, vai arī veic atsevišķas iemaksas valsts budžetā. Pats Kučinskis finansējuma pieaugumu medicīnai uzskata par savas valdības galveno sasniegumu.

Māris Kučinskis
ministru prezidents, ZZS

Es tikko arī nāku no Austrumu slimnīcas, es redzu, ka veselas nozares acīs ir parādījusies ticība, ka mēs esam pavērsušies tajā virzienā, ko visi jau sen gaidīja – reformas veselībā.

Finansists Ģirts Rungainis gan neuzskata, ka paveiktais veselības aprūpes jomā būtu uzskatāms par kādu varoņdarbu.

Ģirts Rungainis
ekonomikas eksperts, ”Prudentia” partneris

Veselības aizsardzības sistēmā reforma nav principiāli notikusi, ir atmests mazliet vairāk naudas iepriekšējā sistēmā. Šis ir lielais jautājums, šī sistēma turpina sabrukt, tikai datums ir atlikts.

Pēc laikraksta ”Neatkarīgā” pasūtījuma veiktā firmas SKDS socioloģiskā aptauja liecina, ka valdības locekļu popularitātes augšgalā gozējas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kura vadītā nozare saņēmusi ilgi gaidīto finansējuma 2% no iekšzemes kopprodukta apmērā. Bergmaņa reitings ir plus 37, viņam seko finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, kultūras ministre Dace Melbārde un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Paša Kučinska personīgais reitings svārstās ap nulli, bet visiem pārējiem deviņiem valdības locekļiem tas ir negatīvs. Pats nepopulārākais ministrs un kopumā nepopulārākais politiķis Latvijā ir izglītības un zinātnes jomas pārraugs Kārlis Šadurskis.

Kārlis Šadurskis
izglītības un zinātnes ministrs, ”Vienotība”

Nu ņemot vērā to, ka otrā galā ir Lemberga kungs, es teiktu, ka es ļoti pozitīvi skatos, ka man ar viņu ir vislielākā distance.

Šadurska laikā sākta skolu tīkla sakārtošana, ko tās oponenti tikmēr raksturo kā mazo lauku skolu slēgšanu. Šadurskim šogad izdevies arī panākt Rīgas pedagoģijas un izglītības akadēmijas slēgšanu. Lēmums izraisīja protestus pie ministrijas durvīm. Izstrādāts arī jauns vispārējās izglītības saturs, taču kārtējos krievvalodīgo protestus izraisīja lēmums ieviest mācības tikai latviešu valodā mazākumtautību skolu vidusskolas posmā.

Ģirts Rungainis
ekonomikas eksperts, ”Prudentia” partneris

Šadurska kungs darbojas kā kamikadze. Viņš acīmredzot nedomā iet uz vēlēšanām un tikt pārvēlēts, bet tiešām kaut ko izdarīt attiecībā uz to, ko ir iespējams izdarīt izglītības sistēmā. Un tur ir redzama virzība pareizajā virzienā.

Sociologs Arnis Kaktiņš tikmēr norāda, ka pēdējā gada laikā individuālais reitings būtiski ir samazinājies tikai vienam valdības loceklim – zemkopības ministram Jānim Dūklavam. Dūklavs daudz figurēja šogad publiskotajās tā dēvētajās ”oligarhu sarunās” viesnīcā ”Rīdzene”, bet varbūt pat lielāku kritiku saņēma par to, ka deva savam sunim barību ”Dogo”, par kuras iespējamo kaitīgumu notika pārbaudes. Taisnības labad gan jāpiebilst, ka vēlāk pārbaudēs tika pierādīts, ka šī dzīvnieku barība nav kaitīga.

Arnis Kaktiņš
sociologs, ”SKDS” direktors

Varbūt kādam gribētos, lai lielākajai Latvijas sabiedrības daļai rūpētu tie oligarhi un 10 gadus vecās sarunas. (..) Savukārt, ja mēs skatāmies, cik daudz Latvijā ir suņu un kaķu īpašnieku, tad gan mēs nonākam pie ļoti, ļoti lieliem skaitļiem. Un šīs sabiedrības daļa diezin vai palaida garām visu to, kas publiskajā telpā gāja.

Tikmēr visneievērojamākais ministrs bijis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. 35% aptaujāto iedzīvotāju viņa darbību nav varējuši novērtēt, bet 30% par Gerhardu vispār nav dzirdējuši. Par galveno valdības nepadarīto darbu Kučinskis pats uzskata tieši Gerharda atbildības jomā esošo pašvaldību apvienošanu sadarbības teritorijās.

Māris Kučinskis
ministru prezidents, ZZS

Patiesībā nav īsti saprotams – reforma, ne reforma… Tas ir tāds grūti saprotams stāsts, lai gan tur, protams, ir grūti vainot ministru, tur ir vairāk arī politiskais stāsts, tas, ka mūsu pašvaldības ir ļoti spēcīgas.

Pats Gerhards savu vājo atpazīstamību sabiedrībā saista ar to, ka viņa vadītā ministrija atbild par TIK daudzām sfērām, ka sabiedrībai ir grūti tās visas asociēt ar vienu cilvēku. Pie pašvaldību apvienošanas sadarbības teritorijās darbs turpinoties, bet kad izdosies šīs reformas plānus ieviest reālajā dzīvē – atbildes nav.

Gerhards: Nu reālajā dzīvē, protams, mums jāskatās uz nākotni, mēs redzam, ka būs vēl diskusijas valdībā, būs diskusijas Saeimā…

LNT: Nav par daudz to diskusiju?

Gerhards: Redziet, tas ir jautājums, kas skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju…

Kučinskis tikko kā pabeidzis konsultācijas ar ministriem par viņu izpildītajiem un neizpildītajiem darbiem šogad. Nākamnedēļ premjers plāno sniegt plašāku vērtējumu par saviem secinājumiem.

TOP komentāri

 • Māris Dzenītis
 • Raimond Segler
  +1 +1 0

  Raimond Segler

  Valdība ir pelnījusi cietuma gadus, nevis svētku torti😀. Tik vērienīgi un bezkaunīgi slaukt un krāpt tautu!
 • Oskars Ozols
  +1 +1 0

  Oskars Ozols

  šie te posti internetā ir kā riešana uz mēnesi... mēs paliekam bez balss un varam sev sist uz pleca, ka esam bijuši pilsoniski aktīvi, bet tiem tur- Varai- ir pilnīgs pofigs uz kaut kādu tur riešanu izplatījumā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl