Vai Uzvaras pieminekli varētu pārdēvēt par “okupāciju atceres vietu”? Saeimā plāno iesniegt šādu priekšlikumu

9 komentāri

Kritiku Rīgas domei veltījis 4. maija Deklarācijas klubs. Pēc kluba ierosinājuma pērnruden Saeima nolēma Vecrīgā esošo Jēkaba laukumu pārdēvēt par Neatkarības laukumu. Taču pagaidām pašvaldības gausuma dēļ uz priekšu nevirzās laukuma labiekārtošanas process.

Iecere par Neatkarības laukuma izveidi aktualizējas pērn, saprotot, ka Rīga ir viena no retajām Eiropas galvaspilsētām, kurā nav valsts neatkarībai veltītas vietas. Jēkaba laukums izvēlēts, jo tas atrodas starp divām vēsturiski svarīgām ēkām – Nacionālo teātri, kur valsts dibināta, un Saeimas namu, kur neatkarība atjaunota.

Lai arī pērn Saeima pieņēma lēmumu Jēkaba laukumu Rīgā pārdēvēt par Neatkarības laukumu, uz priekšu nekas nevirzās. Idejas autore 4. maija Deklarācijas kluba prezidente Velta Čebotarenoka vīlusies Rīgas domes attieksmē.

“Ļoti sāpināja, tā ir tāda mazdūšīga atbilde. Tad uzrakstiet, ka Rīgai nevajag Neatkarības laukumu. Varbūt Saskaņa vispār uzskata, ka Latvijai neatkarība nav vajadzīga. Laukums ir tikai ar vienu mērķi. Lai mēs uzturētu dzīvu neatkarības jēdzienu,” norāda 4. maija Deklarācijas kluba prezidente Velta Čebotarenoka.

Par laukuma labiekārtošanu interesējušies arī visi četri bijušie Valsts prezidenti un viņiem mēra pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs (GKR) devis solījumu rudenī tomēr izsludināt Neatkarības laukuma labiekārtojuma metu konkursu. Viņš pats būšot konkursa žūrijas sastāvā. Burovs arī ieteicis Neatkarības laukuma nosaukuma skaidrojuma plāksni novietot pie izstāžu zāles “Arsenāls” ēkas, vienlaikus atzīstot, ka plāksni nevarētu tur novietot iekams ēka, kas patlaban iekļauta pilsētas vidi degradējošo būvju sarakstā, nebūs sakopta.

Savukārt 4. maija Deklarācijas klubam ir vīzija, ko iesākt ar kādu citu vietu Rīgā – klubs rosinās Uzvaras parka pieminekli nodēvēt par okupāciju atceres vietu.

“Izremontējot telpas, kas ir zem pieminekļa, izveidot tur Okupācijas muzeja filiāli. Varbūt piemineklis jāpapildina, ir doma, ka varbūt jāuzliek vēl viens vagons, kas atgādinātu par izvešanām,” norāda Čebotarenoka. Klubs plāno ar šādu ierosinājumu oficiāli vērsties Saeimā.

9 komentāri