Vai ugunsdzēsēji un robežsargi var cerēt uz kompensācijām par neapmaksātajām darba stundām?

6 komentāri
Vai ugunsdzēsēji un robežsargi var cerēt uz kompensācijām par neapmaksātajām darba stundām?

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis sola mēneša laikā nākt klajā ar risinājumu, no kādiem līdzekļiem un kādā veidā tiks izmaksātas kompensācijas tiem vairākiem tūkstošiem ugunsdzēsēju un robežsargu, kuri pēdējos gadus saņēmuši algu pēc nekorekta aprēķina. Kopējais kompensāciju apmērs varētu sasniegt vairākus desmitus miljonus eiro un jau tagad skaidrs, ka ministrijai šādas naudas nav.

Kompensācijas pienākas vairākiem tūkstošiem darbinieku

Pēc tam, kad Augstākā Tiesa atzina, ka kādam bijušajam ugunsdzēsējam darba samaksa ilgstoši aprēķināta nekorekti, tapis skaidrs, ka šāds tiesas lēmums ir sasitošs vēl vismaz 2,500 ugunsdzēsēju, robežsargu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieku. Tiesa lēma, ka bijušam ugunsdzēsējam jāizmaksā 1 800 eiro. Līdzīga summa varētu attiekties arī uz pārējiem, kas par nostrādātajām 24,5 h saņēmuši atalgojumu tikai par 22 stundām. Arodbiedrības vadītājs Armands Augustāns aicina arī citus iekšlietu sistēmas darbiniekus, kuriem algas aprēķinātas pēc šāda modeļa, prasīt izmaksāt kompensācijas.

Mazticams, ka iestādes darīs darbinieku interesēs kaut ko ārpus kārtas, jo tas nozīmētu, ka ir jānoslogo savs administratīvais resurss. Šis ir individuālais strīds, tas nozīmē, ka katram darbiniekam ir jāizsaka sava vēlme saņemt kompensāciju. Var jau būt, ka ir kāds darbinieks, kas nemaz to negrib, tāpēc katram atsevišķi ir jāvēršas ar iesniegumu.

Nav skaidrs, kur rast vajadzīgos miljonus

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis gan pagaidām nezina, kur rast vairākus miljonus eiro kompensāciju izmaksai.

Pašreiz precīza summa vēl nav aprēķināta, bet aprēķini notiek un tie nav daži tūkstoši, runa ir par pietiekoši nopietnām summām. Un tādas, protams, ne Iekšlietu, ne Tieslietu ministriju budžetos pašreiz nav. Pilnīgi noteikti jūlija beigās mēs nāksim uz valdību ar šo jautājumu.

Bail no šantāžas

Tiek meklēti arī citi risinājumi, kā varētu kompensēt neizmaksātās algas. Viens variants būtu šiem darbiniekiem piešķirt papildu apmaksātas brīvdienas. Arodbiedrībā pieļauj, ka daļa darbinieku, iespējams, šādu iespēju izmantotu. Taču kategoriski iebilst pret to, ka kompensāciju izmaksa aizkavētu plānotos algu paaugstinājumus nozarē. Augustāns stāsta,

Atsevišķu dienestu vadītāji ir izteikušies, ka, ja tiks izmaksātas kompensācijas, tad nebūs algu palielinājums. Tā ir faktiski šantāža ar lietām, kas nav salīdzināmas. Algu fonds ir viens, bet kas saistīts ar kompensācijām, tas ir kas cits. Tā zināmā mērā ir prettiesiska darbība no iestāžu vadītāju puses, nekorekti aprēķināt darba laika uzskaiti vai patvaļīgi paļaujoties, kas viss būs labi.

Tāpat pamatīgas pārmaiņas sagaida glābēju darba grafiku. Ņemot vērā citu Eiropas valstu pieredzi, plānots pāriet uz 12 stundu darba dienu, esošo 24 stundu maiņu darba laika vietā.

Video