“Vai tas nav cilvēku datu pārkāpums?” Sludinājumu portāls pēc termiņa beigām sniegto informāciju neizdzēš

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Bez Tabu sasniegusi ziņa no kādas skatītājas, kura ir norūpējusies par savu datu drošību. Ievietojusi sludinājumu portālā www.city24.lv, bet pēc tā termiņa beigām, vēl aizvien ir pieejams sludinājums un viņas dati.

“Vai tas nav datu aizsardzības pārkāpums?” vaicā skatītāja, kura vēlētos, lai sludinājumā pievienotās fotogrāfijas tiktu dzēstas, jo sludinājuma termiņš ir beidzies. Pirms tiek sniegta iespēja ievietot sludinājumu, portālā ir jāreģistrējas, norādot vārdu, uzvārdu, telefona numuru un e-pastu.

Lai sludinājums nokļūtu pie portāla lietotājiem jāsniedz informācija par nekustamo īpašumu, kuru plānots pārdot vai izīrēt. Pēdējais solis – maksājums par pakalpojumu izmantojot internetbanku vai kredītkarti.

Maija beigās spēkā stāsies jauna datu aizsardzības regula, – virkne jaunu prasību, kas attiecināmas uz uzņēmumu darbībām ar klientu datiem. Arī sludinājumu portāli būs zem uzraugošo iestāžu lupas.

Datu valsts inspekcijas pārstāvis Jānis Kāršenieks informē, ka pārziņa pienākumos ietilps pierādīt konkrēto datu nepieciešamību.

Jānis Kāršenieks
Datu valsts inspekcijas pārstāvis

“Būs jābūt skaidram, kāpēc portāls konkrētos datus apstrādā un to arī pamatot.”

Konkrētajā situācijā datu valsts inspekcijas pārstāvis pārkāpumus nesaredzot – tiesiskais pamats ļaujot sludinājumu portālam pieprasīt datus, lai identificētu personu. Tomēr pārstāvi interesē jautājums par bankas konta un telefona numura norādīšanu. Viņam rodas jautājums – vai tas tiešām ir nepieciečams?

Sludinājumu portāla city24 vadītājs Maksis Karlins skaidro, ka dati ir konfidenciāli un bankas dati nekur publiski netiek rādīti.

Kā arī vadītājs ievieš skaidrību – pēc sludinājuma aktivizācijas beigām, sludinājums kļūstot neaktīvs. Pēc būtības sludinājums vairs nav atrodams city24 mājas lapā. Līdzko termiņš ir beidzies no sludinājuma noņem visus personas identifikatorus.

Maksis Karlins
Sludinājumu portāla city24 vadītājs

“Visi neaktīvie sludinājumi bez jebkādas personas informācijas, kas sludinājumu izvietojusi ir pieejami portālā, atverot tikai un vienīgi vecā sludinājuma saiti. Un es uzsveru, ka sludinājumā nav lietotāja informācija. Tur ir fotogrāfijas un objekta atrašanās vieta.”

Ja persona zina iepriekš ievietotā sludinājuma saiti, tas būšot atrodams. Tomēr vadītājs uzsver, ka datu drošība viņiem esot ļoti svarīga. Ja persona nevēlas, lai arī sludinājuma bildes pēc termiņa beigām atrastos vietnē, jāsazinās ar sludinājumu portālu un tās tikšot dzēstas.

Foto