Vai skolu direktorus un skolotājus varēs atlaist par parupju dzejolīšu apspriešanu klasē?

Komentāri

Pēdējā laikā plašas diskusijas sabiedrībā raisījuši Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi Izglītības likumā, kas paredz skolas gaitu uzsākšanu bērniem jau no sešu gadu vecuma.

Šīs tēmas ēnā gan palikuši arī citi topošie grozījumi. Ministrija iecerējusi, ka skolu direktorus un skolotājus varēs atlaist, ja mācību procesā ”skolēnam tiks veidota nepareiza attieksme pret sevi un citiem.” Mācību iestāžu vadītāji par šādu formulējumu ir sašutuši, jo nav saprotams, kas zem tiem slēpjas. Tikmēr ministrija sola konkretizēt likuma būtību.

Problēma formulējumā vai tikumības grozījumu nostiprināšana?

Valdībā virzītais likumprojekts, vismaz tā esošajā redakcijā, daudziem skolu direktoriem izbrīnā liek saraukt uzacis. Jo tas paver iespēju plašai interpretācijai par to, kādos gadījumos skolotājus un direktorus turpmāk drīkstēs atlaist no darba. Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotajos ”Grozījumi Izglītības likuma” anotācijā rakstīts – ”likumprojekts paredz darba devējam pienākumu nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju un pedagogu, ja tā nav lojāla Latvijas Republikai un tās Satversmei, vai arī izglītojamajam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.” Mācību iestāžu vadītājiem šāds formulējums nešķiet saprotams, jo, runājot par to, kas ir pareiza vai nepareiza attieksme pret sevi un citiem, varot ”pavilkt” apakšā visdažādākās tēmas.

Ineta Rudzīte
Rīgas Centra humanitārās vidusskolas direktore

Protams, ka skolotājs vairāk piedomās. Nu jau man liekas, ka skolotājs ir ļoti, ļoti reglamentēts ar visiem grozījumiem, normatīviem un tā tālāk. Skolotāju darbam vajadzētu būt radošam. Nevis viņš ir radošs, bet viņam vajadzētu būt radošam. Noteikti! Līdz ar to es domāju, ka šie grozījumi būs vēl viens mājiens skolotājiem ļoti domāt par visu, ko viņš dara.

Vai atlaidīs par jūtīgu tematu apspriešanu klasē ?

Atgādinām – pērn kāda skolotāja saņēma aizrādījumu par tādas dzejas analīzi, kurā bijis pa rupjam vārdam. Ja nu par līdzīgām situācijām, kad skolotājs ar klasi apspriež šādas tēmas, varēs arī atlaist, pedagogiem smiekli vairs nenāk. Atliks vien ar kāda neapmierināta vecāka iesniegumu, lai skolotājs vai direktors zaudētu darbu. Izglītības ministrs gan tajā neredz izrēķināšanās risku ar pedagogiem.

Kārlis Šadurskis
izglītības un zinātnes ministrs (Vienotība)

Tad, kad cilvēki ir iemācījušies rakstīt, viņi ir iemācījušies rakstīt arī iesniegumus. Un katrs iesniegums loģiski tiek izvērtēts, vai tam ir pamats apakšā vai nē. Protams, ka sadarbība starp skolēniem, skolēnu vecākiem un izglītības iestādi, tā ir bijusi un būs, bet nevajag šeit skatīties kā uz kaut kādām raganu medībām vai ko tamlīdzīgu. Es domāju, ka mēs ejam normālu procesu.

Pedagogi arī pārsteigti, ka viņi nav informēti par šiem likuma grozījumiem – par to uzzināts no medijiem. Grozījumu saturs esot ne vien grūti saprotams, bet arī grūti realizējams.

Ineta Rudzīte
Rīgas Centra humanitārās vidusskolas direktore

Mums, bez šaubām, ir jāaudzina valstij lojāli pilsoņu, par to nav šaubu un neviens par to arī vispār negrib diskutēt. Bet, lūk, kā to reāli izdarīt skolas darbā, nu tas gan būtu ļoti ilgstošu diskusiju vērts jautājums. Un tieši to ministrija nepasaka! Kā realizēt šo likumu? Protams, būs arguments, ka par to runās pēc tam, kad pieņems, bet, manuprāt, vajag otrādi, vispirms runāt un tad pieņemt.

Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija sola, ka grozījumi vēl tikšot precizēti. Rīt par tiem būs diskusija valdībā.

Video

Lasi vēl