33 komentāri
Vai Rīgas dome apzinās sekas, ceļot sabiedriskā transporta biļešu cenas?
FOTO: LETA

Visi kā viens pauž sašutumu par Rīgas satiksmes paziņojumu, ka no šā gada 1. februāra sabiedriskajā transportā viens brauciens izmaksās 1,15 eiro. Savukārt, ja pasažieris gribēs biļeti iegādāties pie vadītāja, biļetes cena būs 2 eiro. Tajā pašā laikā zināms, ka ievējojami kritušās degvielas cenas, atsevišķās uzpildes stacijās litrs degvielas maksā mazāk par vienu eiro. Ne reizi vien izskanējis viedoklis, ka turpmāk izdevīgāk būs pārvietoties ar privāto automašīnu. Vai izveidojusies situācija nav pretrunā ar Rīgas domes vēlmi pamazām izskaust pārvietošanos ar automašīnām?

Lai nokļūtu galamērķī, daudziem galvaspilsētas iedzīvotājiem nākas izmantot divus vai pat vairākus sabiedriskos transportlīdzekļus. Ja pieņemam, ka cilvēkam, lai nokļūtu darbā un uz mājām, jāizmanto sabiedriskais transports četras reizes, tad biļešu iegādei vienā dienā tiks iztērēti 4,60 eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pieņemot, ka mēnesī ir 20 darba dienas, sabiedriskajam transportam, cilvēkam jāatvēl aptuveni 92 eiro. Tajā pašā laikā, ņemot vērā pēdējā laika tendenci mazināties degvielas cenai, kurs cena vairākās degvielas uzpildes stacijās ir mazāka par vienu eiro par litru nākas secināt – pārvietoties ar automašīnu sanāk izdevīgāk.

Pieņemot, ka mazlitrāžas automašīnas vidējais degvielas patēriņš pa pilsētu ir 6,4 litri uz simts kilometriem (Ceļu satiksmes drošības direkcijas CSDD dati), ar vienu degvielas litru var nobraukt 15,6 kilometrus. Līdz ar to izriet, ka par tādu pašu summu, ko mēnesī var nākties iztērēt sabiedriskā transporta biļetēm, autovadītājs sava spēkrata bākā var ieliet nedaudz vairāk kā 90 litrus degvielas. Ar šo degvielas daudzumu var nobraukt teju 1400 kilometrus. Ņemot vērā iepriekš minēto, nevienam vien autovadītājam izvēle kritīs par labu privātās automašīnas izmantošanai.

Iepriekš vairākkārt izskanējuši aicinājumi pārvietošanās vajadzībām izmantot sabiedrisko transportu vai velosipēdu. Rīgas mērs Nils Ušakovs paziņojis, ka pašvaldība gatavojas izveidot vēl vairāk velojoslu, jo tās ir viens no līdzekļiem, kā attīstīt Rīgas centru un samazināt automašīnu skaitu tajā.

“Piedodiet, autovadītāji, bet velojoslu skaits palielināsies – pašlaik ir izveidotas velojoslas ielas, ka perpendikulāri savieno pilsētas centru, un skaidrs, kā nākamās velojoslas būs ielas, kas centru savieno paralēli,” iepriekš norādīja pilsētas mērs.

Jaunākais paziņojums par sabiedriskā transporta biļešu tarifu paaugstināšanu liek apšaubīt to, vai Rīgas domei maz var uzticēties, kā spilgtu piemēru var minēt bēdīgi slavenās Rīdzinieku kartes.

2013. gada nogalē Rīgas dome sacēla pamatīgu ažiotāžu par to, cik daudz priekšrocības būs cilvēkiem, kuri savu dzīvesvietu oficiāli deklarēs galvaspilsētā. 2013. gada nogalē Rīgas dome aicināja iedzīvotājus deklarēties Rīgā un pieteikties Rīdzinieku kartei, kas it kā sniegs daudz priekšrocības, tostarp Rīdzinieka kartes īpašniekiem sabiedriskais transports Rīgā maksāšot uz pusi lētāk nekā Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem.

Realitāte ir pavisam cita, Rīdzinieku kartes īpašnieki norāda, ka nekādas priekšrocības nejūt, vēl jo vairāk jaunie sabiedriskā transporta biļešu tarifi attieksies arī uz Rīgas domes izslavētās Rīdzinieku kartes īpašniekiem.

Ja skatās uz situāciju kaimiņvalsts Igaunijas galvaspilsētā Tallinā – tur ikviens Tallinas iedzīvotājs reģistrējoties par Tallinas iedzīvotāju sabiedrisko transportu var izmantot pilnīgi bez maksas. Tas pats attiecas arī citu Igaunijas pilsētu daudzbērnu ģimenēm, kuras valsts galvaspilsētā transportu var izmantot bez maksas.

Liela daļa Latvijas sabiedrības pauž nosodījumu Rīgas domes lēmumam paaugstināt sabiedriskā transporta pakalpojumu tarifu, februārī solot pret to protestēt.

Sociālajā tīklā Facebook 18. janvārī izveidota kustība ”Pret Rīgas domes biļešu paaugstināšanu Rīgas sabiedriskajā transportā” ar mērķi aicināt tīkla lietotājus uz protestu pret biļešu cenu paaugstināšanu 1. februārī, ignorējot un neizmantojot Rīgas sabiedrisko transportu.

Facebook lietotāji gan izteikuši viedokli šo nostāju paust 2. februārī – darba dienā, jo 1. februāris ir svētdiena, kad sabiedriskais transports tāpat tiekot daudz retāk lietots.

Galvaspilsētas Rīgas sabiedriskajā transportā līdz 1,15 eiro par braucienu tiks paaugstinātas biļešu cenas, paziņojuši Rīgas pašvaldības pārstāvji, turklāt cenu kāpumā vainojot valdību.

Biļešu cena pieaugs arī Rīgas mikroautobusos. No februāra tā maksās 1,15 eiro, nakts braucieniem – divi eiro.

Arī sods par braukšanu bez biļetes būs ievērojami lielāks. No 20.februāra sods par braukšanu sabiedriskajā transportā bez biļetes būs no 20 eiro.

Jaunā vienas biļetes cena būs vienlīdzīga ar viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksu, ko aprēķinājis uzņēmums Rīgas satiksme. 

TOP komentāri

 • armando roja
  0 0 0

  armando roja

  brāļi igauņi kā brauc Tallinā pa velti tā brauc a Nīls tikai sasola ar visādām kartiņām un pēc tam ops apkakājās nu nekas nesanāca bet balsotājus noslaucu kā vecas goves
 • armando roja
  0 0 0

  armando roja

  jūsu Rīgas oligarhs UŠakovs ķeras pie salmiņa budžets iztukšots jāķer ko var kaut ko bet tomēr kabatā uz vecumdienām
 • es
  0 0 0

  es

  mes menesi divata braucot aiz Rigas uz darbu braucot izterejam 60.euro menesi.tagad nemsim kolegus pa celam,lai vini ietaupitu.PS.man ir 7.vietiga masina.Rigas satiksmei abloms....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl