Vai prezidents Raimonds Vējonis izvairās no žurnālistiem?

1 komentārs
Vai prezidents Raimonds Vējonis izvairās no žurnālistiem?
Foto: F64

Gadiem ilgi žurnālistiem tika nodrošināta iespēja prezidentu iztaujāt vismaz vienu reizi nedēļā – parasti trešdienās pēc iknedēļas tikšanās ar premjeru. Šāda kārtība nemainīgi pastāvēja Vairas Vīķes-Freibergas, Valda Zatlera un Andra Bērziņa prezidentūras laikā, kurā viņi nevairījās atbildēt uz jebkuru no žurnālistu uzdotajiem jautājumiem.

Savukārt satikt Raimondu Vējoni vairs nav tik vienkārši. Viņa kanceleja regulāri izsūta preses relīzes par prezidenta dienaskārtību un viedokli par atsevišķiem jautājumiem, tomēr, lai viņu satiktu klātienē, ir krietni vien jānopūlas. Eksperti uzskata, ka šādu taktiku prezidents izvēlējies apzināti un tam ir vairāki iemesli. Politikas komentētājs Māris Zanders uzskata, ka valsts pirmā persona vairās atbildēt uz neērtiem jautājumiem.

Protams, it sevišķi šobrīd – budžeta veidošanas un saskaņošanas procesā viņam būtu ļoti neizdevīgi, ja žurnālisti sāktu prasīt, ko viņš domā par šo vai to, ko valdība nākamā gada budžetā liek. Viņš tikai varētu plātīt rokas un stāstīt, ko kārtējo reizi ir uzdevis.

Tikmēr politologs Filips Rajevskis ir pārliecināts, ka Vējoņa galvenā problēma ir konkrēta prezidentūras vadmotīva neesamība.

Satversme viņu noliek tādā situācijā, ka viņš var pats izvēlēties, vai aktīvi iesaistīties politikā, kā Vaira Vīķe-Freiberga vai kā Andris Bērziņš, kurš braukāja uz austrumu valstīm un tikās ar tiem visiem diktatoriem, lai veidotu ekonomiskās attiecības. Un var arī neko nedarīt. Katram prezidentam ir bijusi sava tēma, kas vijās cauri viņa 4 gadiem, ko viņš grib kā prezidents atstāt savu politisko mantojumu. Pagaidām Vējoņa kungs nav atradis savu tēmu un savu prezidentūras galveno vadmotīvu Tādēļ viņam īsti šobrīd nav ko teikt.

Ekspertu skatījumā, iesaistīšanās politiskajos procesos uzliek lielu atbildību un palielina risku zaudēt popularitāti tautas acīs. Pēc Filipa Rajevska teiktā, tieši šā iemesla dēļ Vējonis biežāk manāms sabiedriskos pasākumos.

Foto

 

Šobrīd izskatās, ka viņš labprātāk nodarbojas ar gozēšanos sabiedrības uzmanības centrā, vairāk komunicē ar cilvēkiem, kas viņam rada reitingu punktus, bet neuzliek nekādu lielo atbildību.

Arī Māris Zanders pamanījis, ka komunikācijas trūkumu ar sabiedrību Vējonim pārmest nevar, jo dažādos pasākumos viņš aktīvi piedalās.

Preses konferenču ir mazāk, bet nevarētu teikt, ka Vējoņa kungs ir zaudējis vēlmi iemūžināt sevi kameru priekšā. Viņš regulāri kādus sportistus apsveic vai ANO Ģenerālajā asamblejā filmējās Latvijas valstij ārkārtīgi svarīgās divpusējās sarunās ar kādu no Balkānu valstīm.

Jautājumu par komunikāciju ar žurnālistiem par politiskiem jautājumiem TV3 Ziņas uzdeva arī pašam Raimondam Vējonim, kurš atbildēja izvairīgi.

Mainījies nav nekas, vienkārši ir dažādas darba programmas.

Vējoņa pusē ir žurnālists Kārlis Streips, kurš ir pārliecināts, ka gadījumā, ja notiktu kas tāds, kur tiešam prasītos prezidenta komentārs, tas arī netiktu liegts.

Ir politiķi, kuri labprātāk komunicē ar medijiem, un ir politiķi, kuri mazāk aktīvi tādā ziņā ir. Varbūt Raimonds Vējonis ir tāds piezemētāks attiecībā uz preses konferencēm un tāda veida lietām. Ļoti gribētu cerēt, ka viņam ir gan iespēja, gan vēlme komunicēt tajos brīžos, kad notiek kaut kas tiešām būtisks.

Atgādinām, ka no sava 4 gadu pilnvaru termiņa Vējonis amatā ir jau gadu un 3 mēnešus. Šā gada sākumā viņam radās nopietnas veselības problēmas, pēc kā pilnvērtīgi amata pienākumus viņš atsāka pildīt aprīlī.

Video