Vai, piesaistot jaunus investorus, neesam aizmirsuši jau esošos?

Pievienot komentāru
Vai, piesaistot jaunus investorus, neesam aizmirsuši jau esošos?
LETA

Lielākās investīcijas Baltijā jau vēsturiski ieplūdušas no ziemeļu kaimiņiem. Vai jau esošie investori, piemēram, no Skandināvijas, nejūtas pamesti novārtā laikā, kad daudz vairāk tiek runāts par jaunu investīciju piesaisti, piemēram, no Ķīnas?

Baltijas un Ziemeļvalstis, kurās dzīvo 32 miljoni iedzīvotāji, veido Eiropā piekto lielāko ekonomiku. Latvijā ziemeļu kaimiņu investīcijas veido nepilnus 40% no kopējām ārvalstu investīcijām, tikmēr Lietuvā un Igaunijā Skandināvijas investīciju apjoms ir vēl lielāks. Šodien notiekošā Ziemeļvalstu un Baltijas biznesa foruma dalībnieki neslēpa, ka, piemēram, Tallinai, salīdzinot ar Rīgu, ir priekšrocības.

“Salīdzinot Rīgu ar Tallinu, es pieļauju, ka Tallinai varētu būt priekšrocība ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ, piemēram, Helsinki atrodas salīdzinoši tuvāk,” sacīja Stokholmas Tirdzniecības palātas valdes priekšsēdētāja Maria Ranka.

Arī Rīgas Ekonomikas augstskolas Ekonomikas departamenta vadītājs Mortens Hansens dzirdējis, ka daudzi priekšroku dotu tieši Tallinai. “Daudzi izvēlētos Tallinu, jo viņi domā, ka tiesiskā vide Igaunijā ir labāka nekā Latvijā. Un Tallina nav tālu no šejienes, jūs varat nodarboties ar uzņēmējdarbību caur Tallinu Latvijā,” vērtē ekonomists.

Ārvalstu investīciju kritumā, kuru šobrīd piedzīvo Latvija, nav vainojama tikai uzņēmējdarbības vide, bet arī Maskavas sankcijas. “Tā ir sava veida nogaidīšanas attieksme. Tas ir tikai normāli, ja investori saka – nogaidīsim, redzēsim, kas notiks, varbūt mēs nāksim, bet mums no sākuma jātiek skaidrībā par situāciju Krievijā,” norāda Hansens.

Krītošais ārvalstu investīciju apjoms liek mazām valstīm aizvien aktīvāk iesaistīties konkurencē par ārvalstu ieguldījumiem. Arī Latvijā daudz tiek runāts par sadarbību ar Ķīnu, kamēr jau esošie investori sāk runāt par iespējamu tirgus pamešanu.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Starptautiskās Aviotransporta asociācijas vadītājs Raimonds Gruntiņš:

No ekonomikas pamatiem mēs vienmēr domājam par jaunu investoru piesaisti, jo tas ir atraktīvāk, tie ir jauni mērķi, jauni uzdevumi, vai mēs labi izturamies pret tiem, kas tur ir? Varbūt mēs bieži aizmirstam, aviācijā vienmēr atgādinām valdībām, lai viņas nenogalina vistiņu, kas dēj “zelta oliņas”.

Uzņēmēju tikšanās reizē arī tika atgādināts – līdz ar gaidāmo Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības aizvien lielāku lomu Eiropā sāks spēlēt reģionālā sadarbība, tostarp Baltijā un Ziemeļvalstīs.

Video

Lasi vēl