“Vai mums ir jābūt lielākiem katoļiem par Romas pāvestu?” – Saeimā pietrūkst balsu Valsts prezidenta ievēlēšanai atklātā balsojumā

2 komentāri

Saeimas Juridiskās komisijas atbalstu guvusi vairāk nekā 11 tūkstošu pilsoņu parakstītā iniciatīva Valsts prezidentu vēlēt atklātā Saeimas balsojumā. Tomēr tas vēl nenozīmē, ka parlaments tiešām atteiksies no valsts augstākās amatpersonas aizklātas ievēlēšanas.

Valsts prezidents ir vienīgā amatpersona, kuru Saeima ievēlē aizklātā balsojumā. Aicinot deputātus arī prezidentu ievēlēt atklāti, iniciatīvas autors Jānis Veide pauda pārliecību, ka tas vairotu tautas uzticību.

Jānis Veide

Jānis Veide
iniciatīvas autors

Aizklāts balsojums grauj uzticību gan Saeimas deputātiem, gan valsts augstākajai amatpersonai – prezidentam. Nespēja vai nevēlēšanās paskaidrot savu izdarīto izvēli rada šaubu ēnu par patiesajiem prezidenta ievēlēšanas iemesliem.

Par prezidenta atklātu ievēlēšanu iestājas vairums Saeimā pārstāvēto partiju.

Inese Lībiņa-Egnere

Inese Lībiņa-Egnere
Saeimas deputāte, “Vienotība”

Diemžēl Latvijas demokrātija ir diezgan slims organisms. Manuprāt, tas tikai atveseļotu demokrātiju Latvijā.

Ar balsu vairākumu Juridiskās komisijas deputāti atbalstīja prezidenta ievēlēšanu atklātā balsojumā. Taču, lai vēlēšanu kārtību mainītu, ir jālabo Satversme, un tam ir nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts.

Ringolds Balodis

Ringolds Balodis
Saeimas deputāts, NSL

Ja šo grozījumu atbalsta, tautai, protams, būs garantēts lielāks šovs. Par to ir viennozīmīgi skaidrs. Vai mēs dabūsim labāku prezidentu? Es domāju, ka noteikti nē.

Par aizklātā balsojuma saglabāšanu iestājas partija “No sirds Latvijai” un Zaļo un zemnieku savienība.

Gundars Daudze

Gundars Daudze
Saeimas deputāts, ZZS

Jautājums, vai mums ir jābūt lielākiem katoļiem par Romas pāvestu?

ZZS pārstāvja Gundara Daudzes vērtējumā prezidenta atklāta ievēlēšana var atturēt deputātus balsot saskaņā ar savu pārliecību.

Gundars Daudze

Gundars Daudze
Saeimas deputāts, ZZS

Patiesībā tās atklātās vēlēšanas ir viens ārprāta populisms. Tas deputāts, kurš jums un medijiem publiski skaidros, ko, kur un kā, vai viņš būs nobalsojis tāpēc, ka viņš ir pārliecināts, ka tā balso, vai tāpēc, ka tas ir partijas vadības vai partijas, teiksim, finansētāju, vai mediju telpas uzspiests viedoklis, kā ir pareizi?

Kā norāda Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš, bez ZZS atbalsta prezidenta atklātai ievēlēšanai balsu Saeimā nepietiek. Koalīcijas līgums paredz, ka Satversmi drīkst labot tikai ar visu varas partiju vienprātīgu atbalstu.

2 komentāri