Komentāri

Donbasa separātistu līderi Motorolu nogalinājis latviešu diversants – šāda vēsts šodien pavīdējusi vairākos Krievijas medijos. Pēc šīs versijas kāds Marks Ozoliņš esot iefiltrējies separātistu rindās, un sadarbojoties ar Ukrainas specdienestiem, rūpīgi izplānojis noziegumu. Austrumu politikas pētījumu centrs gan uzsver, ka šis ir kārtējais mēģinājums dēmonizēt Latviju, padarīt par Krievijas ienaidnieku.

Medijs ar nosaukumu RussiaToday24 izplatījis leģendu par diversantu Marku Ozoliņu, kurš kopā ar kādu kompanjonu esot īstenojis sprādzienu, kā rezultātā savas mājas liftā sprādzienā tika nogalināts viens no publiski slavenākajiem separātistiem Arsēnijs Pavlovs jeb Motorola, un kāds viņa kolēģis. Slepkavas esot atšifrējuši separātistu kiberspeciālisti, kas izplatījuši arī Ozoliņa attēlus. Ziņu pārpublicējis Krievijas militāro ziņu medijs ”Zvezda” un citi portāli.

Ekrānšāviņš

Labākajās spiegu filmu tradīcijās latviešu diversants attēlots kā attapīgs ukraiņu aģents.

Zināms tikai tas, ka latviešu diversants bija iefiltrējies pie separātistiem šā gada pirmajā pusē, tad arī Rīgā tika savervēts Ukrainas specdienestu rindās. Frontē viņš īpaši neizcēlās, bet ieguva uzticību, uzpērkot vajadzīgos cilvēkus, ar atbalstu, kas nāca no Krievijas.

Sociālajā tīklā Facebook atrodami vismaz piecas personas ar vārdu Marks Ozoliņš, taču neviens nelīdzinās fotoattēliem, ko izplatījuši atsevišķi Krievijas mediji.

Ekrānšāviņš

 

Interneta lapa, kas ziņo par Marku Ozoliņu, atsaucas uz urbānajām leģendām par latviešu kaujiniekiem:

Latviešu kaujinieku vidū ir sena tradīcija piedalīties konfliktos, kuros viņi cīnās pret Krieviju. Viņu snaiperi ir labi pazīstami pēc pirmā un otrā Čečenijas kara. Karot pret Krievijas spēkiem devušās arī sievietes no Latvijas. Latviešu algotņus raksturo nedzirdēta nežēlība krievu karavīru iznīcināšanā.

Ārpolitikas eksperts Andis Kudors skaidro, ka stāsts par latviešu diversantu ir kārtējais piliens krieviskās sabiedrības sarīdīšanā ar latviešiem. Turklāt meklējot slepkavu, Motorola tiek padarīts par mocekli, kura vārds vēl ilgi nepazudīs no mediju dienas kārtības. Andis Kudors, APPC izpilddirektors:

Kas interesanti, Krievijas dezinformāciju – viņi parasti izplata vairākas ziņas uzreiz, lai radītu samulsumu. Tas, ka tiek runāts par Latvijas pārstāvi – tas, protams, turpinās Latvijas dēmonizāciju Krievijas medijos, kas arī dod augļus. Aptaujas Krievijā rāda, ka mēs tiekam pret Krieviju naidīgākajām valstīm augšdaļā.

Kudors uzsver Ukrainas specdienestu versiju, ka Motorolu nogalinājuši Krievijas specdienesti. Kopš Donbasā kaujas pierimušas, bezvēsts pazuduši vai mīklainos apstākļos nogalināti vairāki separātistu pārstāvji. Piemēram, pērn nošauts separātistu kaujinieku vienības “Spoks” komandieris Aleksejs Mozgavojs:

 

Izskanējušas versijas, ka šādā veidā Krievija var ērti atbrīvoties no cilvēkiem, kas zina pārāk daudz, un vainu novelt uz Krievijai ”nedraudzīgo valstu” diversantiem, novirzot naidu un neapmierinātību pret ārējiem ienaidniekiem.

Video

Lasi vēl