Vai Latvijas bērniem garšo dārzeņi? Lai to veicinātu, viņi ar tiem vispirms jāiepazīstina

1 komentārs
Vai Latvijas bērniem garšo dārzeņi? Lai to veicinātu, viņi ar tiem vispirms jāiepazīstina
Foto: Ilze Zvēra, f64

Lai bērni vēlētos pagaršot dārzeņus, ar tiem atvases jāiepazīstina. Tā uzskata vietējie zemnieki, kas audzē vitamīniem bagātos brokoļus, kāpostus, kabačus un citus dārzeņus. Kā liecina jaunie pētījumi, Latvijas iedzīvotāji ir diezgan kūtri uz to ēšanu. Tāpēc dārzeņu audzētāji vērsušies pie ēšanas paradumu ziņā konservatīvākās sabiedrības daļas – bērniem: ļaujot novākt ražu un aicinot to pagaršot. 

Zemnieks no Bauskas novada Pēteris Brakše dārzeņus audzē gandrīz 30 gadus. Bērni ēšanas paradumos ir konservatīvi, viņš uzskata, un, lai lauztu stereotipus, Pētera zemnieku saimniecībā “Īskāji” jaunā paaudze tiek iepazīstināta ar vairākiem dārzeņiem.

Galvaspilsētas un Pierīgā dzīvojošie bērni labprāt iesaistījās dārzeņu novākšanā. Bērniem ir dažāda pieredze, cik bieži viņi ēd dārzeņus. Gurķus lieto uzturā biežāk nekā tomātus un citus dārzeņus.

Gurķus un tomātus atpazina visi bērni, arī ar citu dārzeņu atpazīšanu – brokoļiem, kāpostiem un kabačiem – problēmu nebija. Ja atpazīt brokoļus un kabačus bērni var, tad garšo šie dārzeņi vien retam bērnam.

Zemnieku saimniecībā “Īskāji”, kas piegādā dārzeņus vairākiem Rīgas lielveikaliem, pirmo reizi šogad sākuši audzēt brokoļus. Pagaidām tas esot eksperiments. Taču vairāk ir orientēti uz tiem dārzeņiem, kas iedzīvotājiem garšo visvairāk: tomāti, gurķi, salāti.

“Ko visvairāk pērk, to arī audzējam. Nav jēgas audzēt to, ko nepērk, jo tad nelietderīgi tiek izmests ārā,” norāda zemnieku saimniecības ”Īskāji” saimnieks Pēteris Brakše.

Lai mainītu dārzeņu un augļu ēšanas paradumus, kopā ar zemniekiem un uztura ekspertiem tika izveidota ”Vitamīnu brigāde”, kas ražas novākšanas laikā meklēs veselīgākos, garšīgākos vietējos produktus un to pagatavošanas veidus. Jo pagaidām, kā liecina jaunie pētījumi, vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju dārzeņus ēd vienreiz nedēļā un pat retāk.

1 komentārs